skręt
17 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polegają różnice między narkotykami twardymi a miękkimi?

Uzależnienie od narkotyków to trudne doświadczenie, które może się zacząć od pozornie niewinnej zabawy i chęci spróbowania czegoś nowego. Nie ma bezpiecznych substancji tego typu, ale niektóre z nich uznaje się za bardziej szkodliwe. W ten sposób powstał podział na narkotyki twarde i miękkie. W jaki sposób się je rozróżnia? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Podział narkotyków na twarde i miękkie

Tak naprawdę w Polsce, podobnie jak w większości krajów, podział narkotyków na twarde i miękkie jest jedynie umowny. Dokonując go, bierze się pod uwagę szkodliwość substancji oraz siłę jej wpływu na organizm człowieka. Dotyczy to zarówno zażywania narkotyków, jak i ich odstawienia. Abstynencja może się bowiem wiązać z nieprzyjemnymi odczuciami. Za narkotyki twarde uznaje się z reguły substancje, których przyjmowanie prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych i związanych z życiem w społeczeństwie. Odstawienie ich powoduje z kolei objawy fizyczne takie jak nudności czy bóle mięśni – wyjaśnia pracownik poradni Droga do Domu. Uzależnienie od narkotyków twardych może być na tyle poważne, że osoby, których ono dotyczy, zaniedbują obowiązki oraz kontakty z bliskimi, a skupiają się na pozyskiwaniu środków na kolejne dawki tych substancji. Często powoduje ono też duże pogorszenie stanu fizycznego i psychicznego.

Narkotyki miękkie mają z kolei na celu głównie rozluźnienie, relaks czy polepszenie nastroju. Uzależniają wolniej i nie mają z reguły konsekwencji fizycznych, ale nie zmienia to faktu, że one również są niebezpieczne. Nałóg ten związany jest głównie z odczuwaniem psychicznego przymusu przyjmowania kolejnych dawek i trudno wyleczyć tę przypadłość. Do narkotyków miękkich zalicza się między innymi marihuanę, LSD, grzyby halucynogenne czy ecstasy; do twardych natomiast kokainę, heroinę, amfetaminę czy morfinę.

Jak wyjść z uzależnienia?

Porzucanie nałogu nie jest proste, bo psychiczny przymus przyjmowania kolejnych dawek oraz przykre konsekwencje fizyczne utrudniają codzienne życie. Ale jest sposób na poradzenie sobie z tym problemem. Rozwiązanie stanowi terapia uzależnień odbywająca się najczęściej w specjalnych ośrodkach. Osoba zmagająca się z nałogiem przebywa tam pod opieką lekarzy i psychoterapeutów, którzy służą wsparciem w trudnym leczeniu odwyku. Poprawienie jakości swojego życia wymaga pracy na różnych polach, dlatego doświadczenie i wiedza specjalistów w tej dziedzinie są niezbędne. Odwyk to trudny i długotrwały proces, ale warto się na niego zdecydować i zawalczyć o lepszą przyszłość.