pacjentka u dentysty
27 listopada 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega znieczulenie mikroprocesorowe?

W przypadku leczenia dentystycznego największe obawy i lęk wywołuje ból, który może towarzyszyć zabiegom. Niekiedy ogromny stres wiąże się także z podawaniem środka znieczulającego. Czy nastała era, w której znieczulenie nie będzie już wywoływać bólu i przykrego uczucia rozpierania? Dlaczego podawanie go metodą mikroprocesorową staje się coraz bardziej popularne i czy może pomóc pacjentom w walce ze strachem?

Znieczulenie tradycyjne

Z jakimi odczuciami wiąże się znieczulenie podawane metodą tradycyjną w gabinetach dentystycznych? Na wielu pacjentów już sam widok strzykawki działa przerażająco. Do tego nieprzyjemne uczucie wkłuwania się w dziąsło czy podniebienie oraz silne rozpieranie tkanki dodatkowo potęgują lęk przed leczeniem. Niestety, takie znieczulenie nie jest także zbyt precyzyjne – by był skuteczne lekarz używa dość dużej dawki, która jednak nie zawsze działa natychmiastowo. W przypadku jednorazowego leczenia kilku zębów konieczne jest także ponowne podanie środka.

Znieczulenia starego typu wiążą się także z bardzo nieprzyjemnymi i długo utrzymującymi się efektami ubocznymi. Pacjenci najczęściej skarżą się na kilkugodzinne drętwienie twarzy w okolicy podania zastrzyku. Może też utrzymywać się sztywnienie mięśni twarzy, a ukłucie po zastrzyku bywa odczuwane nawet do jednej doby po zabiegu. Odpowiedzią na środki znieczulające podawane strzykawką może być znieczulenie mikroprocesorowe, wprowadzające roztwór leków w sposób precyzyjny, eliminujący skutki uboczne i zapewniający bezbolesne leczenie stomatologiczne.

Znieczulenie komputerowe, czyli sterowane mikroprocesorem

Znieczulenie mikroprocesorowe polega na podaniu środków przeciwbólowych z wykorzystaniem urządzenia obsługiwanego przez precyzyjny komputer. Stomatolodzy korzystają z aparatury różnych marek i konstrukcji, które łączy sposób aplikacji znieczulenia miejscowego, bez względu na to, gdzie zostaje ono podane.

Samo urządzenie wyposaża się w szereg systemów kontrolnych, w tym takich, które służą stałej analizie oporu tkanek, co ułatwia ścisłe dostosowanie poziomu ciśnienia i prędkości wstrzykiwania płynu względem indywidualnych cech pacjenta. Taka iniekcja jest dla osoby leczonej bezpieczna, nie odczuwa ona nawet samego momentu nakłucia. Dawka, trafiająca idealnie w tkankę skupioną wokół zakończeń nerwowych, jest precyzyjnie odmierzana, często blokując impulsy bólowe nie tylko z miejsca podania, ale też z okolicznych zębów poddawanych opracowaniu dentystycznemu.

Coraz więcej gabinetów stomatologicznych wyposażonych zostaje w tego rodzaju aparaturę, która pozwala pacjentom poczuć się naprawdę komfortowo. Dentysta z Centrum Stomatologicznego New-Dent w Lublinie rozwiewa wszelkie wątpliwości: Technologia znieczuleń mikroprocesorowych to zdecydowany krok w kierunku złagodzenia lęku przed igłą i bólem u większości pacjentów. Stosowana w leczeniu dzieci ogranicza ryzyko rozwoju u nich fobii, która często uniemożliwia dalsze leczenie lub znacznie je utrudnia. Znieczulenie mikroprocesorowe jest także udogodnieniem dla samego lekarza. Moment użycia tradycyjnej strzykawki bywa stresujący, do tego nawet przy dużej dawce roztworu konieczne bywa powtórzenie procedury. Wygodne urządzenie, które zmniejsza ilość leku, a do tego działa szybko i nie wywołuje efektów ubocznych, to łatwiejsza kontrola nad procesem leczenia i bardziej komfortowa atmosfera dla każdej ze stron.

Obawiasz się bólu podczas leczenia zębów? Przeraża Cię wizja strzykawki i nieprzyjemnych odczuć po podaniu znieczulenia? Sprawdź, czy gabinet, w którym chcesz się leczyć jest wyposażony w system znieczulenia mikroprocesorowego i poczuj różnicę!