usg-dopplera
16 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega USG Dopplera?

Krew krąży w naszym organizmie za pomocą serca, naczyń krwionośnych, tętnic i żył. Zaopatruje wszystkie tkanki w tlen i składniki odżywcze. Każde zaburzenie w pracy układu krwionośnego może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a wszelkie niepokojące objawy powinny zostać przebadane. W tym celu stosuje się USG Dopplera, czyli badanie umożliwiające wykrycie wszelkich schorzeń tętnic, żył oraz nawet najdrobniejszych naczyń krwionośnych.

Czym jest USG Dopplera?

Jest to badanie ultrasonograficzne, mające na celu zdiagnozowanie przekroju i wydolności żył oraz tętnic. Umożliwia ono ocenę drożności żył, ukrwienia narządów i stanu zastawek, wykrycie skrzeplin oraz refluksu. Mierzy przepływ krwi w żyłach i tętnicach i pozwala zobaczyć, gdzie krew płynie wolniej, a gdzie szybciej – informuje na wstępie specjalista reprezentujący Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Med-Orzeł.

Wskazaniami do przeprowadzenia badania są między innymi: żylaki, bóle, obrzęki i drętwienie kończyn, miażdżyca oraz zakrzepica żył. Badanie dopplerowskie pozwala na wykrycie nawet najdrobniejszych schorzeń żył i tętnic, co jest bardzo istotne ze względu na możliwość zapobieżenia konsekwencjom takim jak udar  mózgu, zawał serca, czy zatorowość płucna. Wykrywa także najmniejsze naczynia krwionośne oraz nieprawidłowości w ich budowie.

Jak to działa?

W miejscu przebiegu naczyń krwionośnych lekarz nakłada na skórę żel i przykłada specjalną głowicę, która wysyła fale ultradźwiękowe do naszego ciała. Odbijają się one od płynącej krwi i wracają do głowicy podłączonej do aparatu ultrasonograficznego, a wynik całego badania wyświetla się na monitorze. Podczas badania pacjent przyjmuje pozycję stojącą, leżącą lub siedzącą, w zależności od tego, czy diagnozowane są kończyny górne czy dolne. USG Dopplera nie powinno powodować żadnego dyskomfortu – jest bezinwazyjne i bezbolesne. Warto wspomnieć, iż badanie nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań. Należy być na czczo jedynie w wypadku USG aorty brzusznej lub tętnic biodrowych. W pozostałych przypadkach nie ma takich wymagań. Co ważne, nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania – mogą mu się poddać nawet kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Zakres badań

Ultrasonografia dopplerowska obejmuje badanie między innymi: kończyn górnych i dolnych, miednicy, serca, tętnic szyjnych i biodrowych, narządów jamy brzusznej (wątroba, śledziona, trzustka, nerki), narządów płciowych (np. pomaga wykryć przyczynę bezpłodności). Pozwala również na wykrycie guzów i zbadanie ich pod kątem złośliwości. U kobiet w ciąży badanie jest pomocne w ocenie przepływu krwi w tętnicy pępowinowej, a co za tym idzie – daje możliwość ustalenia ewentualnych powikłań, które mogą stanowić zagrożenie dla płodu.