terapia noworodkow metoda NDT-Bobath
5 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega terapia noworodków NDT-Bobath?

Ciało niemowlęcia jest tak delikatne i nieukształtowane, że czasem potrzebuje wspomagania podczas rozwoju. Na problemy z postawą w szczególności są narażone wcześniaki. Napięcie mięśniowe czy asymetria ułożenia wymagają odpowiedniej stymulacji. Jedna z metod jest terapia NDT-Bobath. Na czym polegają ćwiczenia z niemowlakiem? Kiedy trzeba je stosować? O tym poniżej.

 

Na czym polega metoda wspomagania NDT-Bobath?

Metoda NDT-Bobath została stworzona przez parę Karela i Bertę Bobath. Jej celem jest usprawnienie ruchowe, które ma pomóc w osiągnięciu niezależności przez pacjenta. Metodę tę można stosować w każdym wieku, począwszy od okresu noworodkowego. Rehabilitacja na najwcześniejszym etapie życia polega na ćwiczeniach całego ciała dziecka. Należy ją rozpocząć po rozpoznaniu u noworodka zaburzeń i dysfunkcji ruchowych. Nieprawidłowości tego rodzaju mogą opóźniać jego rozwój. Koncepcja NDT-Bobath wykorzystuje fizjoterapię jako czynnik hamujący złe wzorce i nadający właściwy rytm rozwojowi. W metodzie tej są wykorzystywane różne formy ćwiczeń nie tylko z fizjoterapeutami, ale także w zaciszu domowym. NDT-Bobath pokazuje, w jakich pozycjach układać noworodka, jak pobudzać jego mięśnie oraz podtrzymywać efekty rehabilitacji. Ćwiczenia oparte są o koncepcję nauczania poprzez ruch. Treningowi podlegają głównie punkty kluczowe ciała, takie jak miednica i barki. Jako przykład można podać w tym miejscu ćwiczenia z piłką, na której układa się dziecko w pozycji na brzuchu. Dzięki temu wspomaga się pracę mięśni karku i barków.

 

Wskazania do terapii

Terapia noworodków NDT-Bobath prowadzona jest w gabinecie Szymczuk Medical. Fizjoterapeuci dziecięcy wspomagają rozwój dziecka w przypadku wystąpienia:

  • asymetrii,
  • obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego,
  • zaburzeń rozwoju psycho-ruchowego,
  • wad rozwojowych,
  • uszkodzenia splotów nerwowych,
  • zaburzenia karmienia,
  • zaburzenia koordynacji.

Terapię u noworodków zaczyna się najwcześniej, jak to możliwe. Rehabilitacji podlega całe ciało. W zależności od rodzaju zaburzenia stawia się nacisk na jego poszczególne partie. Nieleczone dysfunkcje mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka już na wczesnym etapie jego życia. Metoda NDT-Bobath pozwala na szybką interwencję.

Wizyty w gabinecie wymagają kontynuacji w domu. Dziecko powinno być regularnie poddawane ćwiczeniom przez rodziców lub opiekunów. W ten sposób można osiągnąć oczekiwane efekty. Wzorce przekazywane przez fizjoterapeutę powinny być podtrzymywane. Ich modyfikacja nie przyniesie pozytywnych rezultatów oraz może źle wpływać na rozwój noworodka.