26 października 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega stomatologia estetyczna?

Wygląd i dobre samopoczucie dla wielu są niemal tak samo ważne jak zdrowie. Stomatologia estetyczna odpowiada właśnie na te potrzeby. To ciesząca się spora popularnością gałąź medycyny, którą interesuje się coraz większa liczba pacjentów. Nie powinno to dziwić, ponieważ każdy marzy o pięknym białym uśmiechu. Jakie zabiegi wchodzą w zakres stomatologii estetycznej?

Stomatologia estetyczna, czyli…?

Stomatologia estetyczna to dział stomatologii koncentrujący się na poprawie wyglądu zębów. Obejmuje szereg różnych zabiegów, na czele z rekonstrukcją zębów i ich wybielaniem. Celem przeprowadzanych działań medycznych jest zapewnienie pacjentom pięknego uśmiechu. Przyjmuje się, że efektem pośrednim zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej jest także pozytywne samopoczucie i komfort psychiczny pacjenta.

Jak wyjaśnia ekspert z gabinetu stomatologicznego Polakowscy: „Stomatolog ocenia stan niedoskonałości zębów, a następnie opracowuje najbardziej dogodne i dostosowane do danego pacjenta rozwiązanie”.

Przykładowe zabiegi stomatologii estetycznej

Stomatologia estetyczna obejmuje szereg różnych zabiegów. Poniżej wymieniono i opisano najpopularniejsze z nich.

 • Wybielanie zębów: to chyba najczęściej wykonywany zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Na zęby nakłada się specjalną pastę, którą następnie podświetla się lampą (np. Beyond). Pod wpływem światła w preparacie aktywują się składniki odpowiedzialne za chemiczne wybielanie zębów. Zabieg jest jednorazowy, krótkotrwały, a efekty utrzymują się nawet do 3 lat. Inną metodą wybielania jest wybielanie nakładkowe, które w dużej mierze pacjent wykonuje samodzielnie
  w domu. Najpierw jednak stomatolog przygotowuje indywidualnie dopasowane nakładki, wykonane na podstawie odcisku zgryzu. Wybielać można całe uzębienie lub tylko pojedyncze zęby. Co ciekawe, wybielaniu można poddawać także zęby martwe, które utraciły swój pierwotny kolor w wyniku zaniku składników odżywczych.
 • Piaskowanie zębów: na piaskowanie decyduje się wielu pacjentów, także przy okazji wykonywania innych standardowych zabiegów stomatologicznych. To metoda usuwania przebarwień i kamienia nazębnego. W tym celu wykorzystuje się drobinki piasku dentystycznego, który jest wyrzucany pod dużym ciśnieniem. Następnie stomatolog dokładnie poleruje oczyszczoną powierzchnię zębów. Zaleca się, by piaskowanie wykonywać 1-2 razy w roku. Efekt zabiegu polega na tym, że zęby nie tylko lepiej się prezentują, ale ponadto stają się bardziej odporne na wszelkie substancje, które mogłyby na nich osiąść.
 • Wykonanie licówek: ten zabieg przeprowadza się w przypadku zębów
  o nieestetycznym kształcie i/lub z trwałymi przebarwieniami. Licówki są cienkimi płytkami wykonanymi z porcelany lub z materiału kompozytowego. Mocuje się je
  w sposób trwały na zęby. Licówki to łatwy sposób na zmianę kształtu i koloru uzębienia.

Czy każdy może skorzystać ze stomatologii estetycznej?

Istnieją przeciwskazania dla wykonywania poszczególnych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Powinny ich unikać między innymi:

 • kobiety w ciąży i karmiące piersią,
 • pacjenci poniżej 16. roku życia,
 • alergicy (a w zasadzie grupa osób uczulonych na wybielające składniki aktywne).

Zabiegom nie powinny się również poddawać osoby z niewyleczonymi ubytkami oraz pacjenci o słabym stanie zdrowia.