1 lipca 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega skaling zębów?

Skaling jest zabiegiem z zakresu profilaktyki stomatologicznej, którego celem jest usunięcie nagromadzonego na płytce kamienia. Choć odkładanie się kamienia na płytce zębowej jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, z czasem jego obecność prowadzi do osłabienia zębów, występowania próchnicy i chorób dziąseł. Nie bez znaczenia jest także estetyka. Widoczny kamień nazębny może zniechęcać cię do szerokiego uśmiechu.

Dlaczego usuwać kamień nazębny?

Przed gromadzeniem się kamienia nazębnego bardzo trudno się uchronić, dlatego zabieg skalingu należy wykonywać regularnie, mniej więcej raz do roku – mówi specjalista z Kliniki Stomatologicznej Platinum Dental w Bełchatowie. Nawet jeżeli kamień nie jest widoczny i nie wpływa na estetykę uśmiechu, pozostawiony sam sobie może narobić wiele szkód w organizmie.

Po pierwsze, kamień nazębny jest doskonałą pożywką dla bakterii. Obecność kamienia nazębnego sprzyja więc rozwojowi rozmaitych chorób zębów i dziąseł, w tym próchnicy oraz parodontozy. Po drugie, skaling jest zabiegiem nieinwazyjnym i bezbolesnym, toteż warto pozwolić sobie na taką wizytę, która może uchronić cię przed wystąpieniem poważnych problemów.

Na czym polega skaling?

Usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skalingu polega na rozbijaniu twardych złogów, często ukrytych w miejscach niedostępnych dla szczoteczki (np. przy dziąsłach, w szczelinach między zębami) i wypłukiwaniu ich. Istnieje kilka metod skalingu, przy czym obecnie najczęściej dentyści stosują skaling ultradźwiękowy.

Podczas skalingu ultradźwiękowego na kamień oddziałują wibracje, pochodzące z końcówki wibrującego bardzo szybko urządzenia. Popularność tej metody wynika z faktu, że oddziaływanie ultradźwiękami niesie najmniejsze ryzyko podrażnienia okolicznych tkanek miękkich, np. dziąseł.

W niektórych sytuacjach, np. u kobiet w ciąży i osób z rozrusznikiem serca, gdzie niewskazane jest używanie ultradźwięków, wciąż wykonuje się skaling tradycyjny, czyli ręczny. Do innych metod zaliczamy skaling mechaniczny, wykorzystujący wiertła frezowe oraz skaling dźwiękowy, laserowy i chemiczny.

Choć skaling ultradźwiękowy jest zabiegiem raczej bezbolesnym, u osób z poważną nadwrażliwością może powodować uczucie dyskomfortu. W takich przypadkach istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego.

Również po zabiegu może występować zwiększona wrażliwość zębów. Jednak najczęściej skaling jest jednym z etapów kompleksowej higienizacji. W takich przypadkach towarzyszy mu piaskowanie, polerowanie oraz fluoryzacja, które pozwalają idealnie wygładzić płytkę zębową oraz zabezpieczyć ją przed szybkim ponownym odkładaniem się osadów i złogów kamienia.