zabieg na oku
12 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewek?

Naturalna soczewka, a tym samym wzrok starzeje się wraz z wiekiem. Oznacza to, że osoby po 40 roku życia są o wiele bardziej narażone na pogorszenie wzroku, które znacząco utrudnia ich codzienne funkcjonowania. Dzisiejsza technologia i rozwój okulistyki pozwala jednak na całkowitą korekcję wady wzroku eliminującą konieczność noszenia okularów korekcyjnych. Czym jest refrakcyjna wymiana soczewek i jakie są wskazania do zabiegu? Wyjaśniamy.

Refrakcyjna wymiana soczewek – co to jest?

Refrakcyjna wymiana soczewek to zabieg polegający na usunięciu fizjologicznych soczewek pacjenta i wszczepieniu w ich miejsce zaawansowanych technologicznie soczewek wewnątrzgałkowych. W zależności od tego, jakie soczewki zostaną dostosowane do kondycji oczu pacjenta, mogą one zmniejszyć wadę wzroku lub całkowicie się jej pozbyć.

Do zabiegów w Centrum Mikrochirurgii Oka EVITA w Krakowie wykorzystywane są soczewki wieloogniskowe korygujące widzenie do dali, do bliży oraz odległości pośrednie. W efekcie skorygowana zostaje nie tylko wada, ale, co więcej operacja eliminuje ryzyko rozwoju zaćmy.

Jak wygląda zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek?

Każda ingerencja musi być poprzedzona badaniem oraz dokładnym wywiadem lekarskim, mających na celu dobranie odpowiedniego postępowania. Niemniej jednak refrakcyjna wymiana soczewki uchodzi za jedną z najbezpieczniejszych metod, do której nie ma zbyt wielu przeciwwskazań.

W Centrum Mikrochirurgii Oka EVITA zabiegi przeprowadzane są ze znieczuleniem miejscowym, które lekarz za pomocą kropli podaje do operowanego ok. Po wykonaniu bardzo małego nacięcia usuwa się fizjologiczną soczewkęza pomocą fakoemulsyfikacji, a następnie wszczepia się nową soczewkę.

Po zabiegu oko zostaje na jeden dzień zasłonięte opatrunkiem, który będzie chronił je przed przedostaniem się do jego wnętrza zanieczyszczeń. Pacjenci powinni również przez około 2 tygodnie unikać wysiłku fizycznego, chronić oko przed wodą, zanieczyszczeniami oraz promieniowaniem UV. Widzenie natomiast zazwyczaj poprawia się do kilku dni.

Kto może wykonać refrakcyjną wymianę soczewek?

Operacja wykorzystywana jest w korekcji wszystkich wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Zalecana jest przede wszystkim pacjentom po 40 r.ż. z dużą wadą wzroku, którzy nie kwalifikują się do laserowej korekcji wady. Poza tym refrakcyjna wymiana soczewek to również alternatywa dla metody laserowej dla osób, które nie mogą poddać się zabiegowi ze względu na zbyt cienką rogówkę lub zdiagnozowany zespół suchego oka.