piaskowanie zebow
28 października 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów należy do najbardziej rutynowych zabiegów dentystycznych, jednak wciąż budzi w pacjentach wiele różnych obaw. Zupełnie niepotrzebnie. Proces piaskowania jest prosty, bezpieczny i całkowicie bezbolesny, a co najważniejsze – jego cykliczne powtarzanie jest niezbędne dla zachowania zdrowych zębów. Jego efekty są z kolei wprost olśniewające i pozwalają w ciągu kwadransa zyskać wspaniały, biały uśmiech.

Po co piaskowanie?

Piaskowanie zębów ma na celu usunięcie z powierzchni szkliwa zanieczyszczeń, powstałych w wyniku osadzania się barwiących substancji, pochodzących np. z kawy i herbaty, dymu tytoniowego czy nawet przetworów z ciemnych owoców – mówi ekspert z przychodni stomatologicznej Dental Clinic.

Osad ten jest niemożliwy do samodzielnego usunięcia podczas codziennego szczotkowania zębów, a jego nagromadzenie prowadzi do powstawania kamienia nazębnego. Regularne usuwanie osadów zabezpiecza zęby przed konsekwencjami postępującego kamienia, takimi jak obniżanie dziąseł, odsłanianie szyjek zębowych i w końcu – paradontozą.

Jak wygląda zabieg piaskowania zębów?

Piaskowanie zębów polega na usuwaniu zanieczyszczeń za pomocą proszku pod ciśnieniem. Mocno sprzężony strumień wody z proszkiem dociera w najdrobniejsze zakamarki uzębienia, co zapewnia niesamowitą skuteczność czyszczenia. Czas potrzebny na wyczyszczenie zębów tą metodą różni się w zależności od stanu zębów pacjenta, z reguły nie przekracza jednak 15 minut. Piaskowanie jest metodą w pełni mechaniczną i bezpieczną. W przypadku pacjentów, u których osad utrwalił się już w postaci kamienia nazębnego, niezbędne jest wcześniejsze wykonanie scalingu, ponieważ piaskowanie takich zębów skutkowałoby wyłącznie wypolerowaniem nagromadzonego kamienia.

Dla kogo piaskowanie zębów?

Najczęściej piaskowanie wykonywane jest jako element kompleksowego wybielania zębów, a więc poprzedzone scalingiem. Jednak samodzielne piaskowanie jest wykonywane u osób, które mają trudności z dokładnym czyszczeniem zębów na co dzień, np. osób posiadających stałe aparaty ortodontyczne lub bardzo gęsto osadzone zęby – wyjaśnia ekspert z Dental Clinic.

Im lepsza higiena jamy ustnej i im częstsze wizyty kontrolne, tym rzadziej konieczne jest uzupełnianie piaskowania dodatkowymi zabiegami. W zależności od indywidualnych potrzeb, wynikających m.in. ze sposobu pielęgnacji zębów i diety, zaleca się powtarzanie zabiegu raz na 6 do 12 miesięcy. Dla dodatkowego utrwalenia efektu, wypiaskowane zęby warto poddać fluoryzacji, czyli lakierowaniu. Przez okres około 3 godzin po piaskowaniu pacjent nie powinien spożywać barwiących napojów, takich jak herbata, kawa czy czerwone wino ani palić papierosów, ponieważ w tym czasie szkliwo jest bardziej podatne na przebarwienia.