liposukcja
29 listopada 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega liposukcja?  

Liposukcja to zabieg polegający na usunięciu tkanki tłuszczowej. Tzw. odsysanie tłuszczu może dotyczyć różnych miejsc na ciele – najczęściej wykonywana jest liposukcja brzucha, ud, pośladków, pleców, podbródka, ramion i łydek. Zabieg ten jest idealny dla osób, które chcą zredukować masę ciała i tym samym wymodelować je.

Czy liposukcja jest bezpieczna?

Liposukcja to zabieg inwazyjny, po którym mogą wystąpić powikłania. Warto jednak podkreślić, że w profesjonalnych klinikach, ryzyko to jest minimalizowane, gdyż zabiegi wykonują specjaliści o dużym doświadczeniu i wiedzy z zakresu chirurgii plastycznej w asyście wykwalifikowanego personelu oraz z zachowaniem rygorystycznych zaleceń.

Na czym konkretnie polega liposukcja? – różne metody zabiegu

Liposukcja to zabieg odbywający się w znieczuleniu, najczęściej ogólnym oraz trwający w zależności od rozległości i miejsca od 1 do 5 godzin. Gdy pacjent jest już znieczulony, to kolejno lekarz zaznacza na ciele miejsca, z których ma zostać usunięty tłuszcz. Po zdezynfekowaniu ich, wykonywane są niewielkie nacięcia na skórze, w które później wprowadza się zasysającą rurkę tzw. kaniulę. W standardowej metodzie, czyli gdy przeprowadzana jest liposukcja ssąca (SAL), do rurki podłącza się urządzenie próżniowe, które odsysa tłuszcz. W klinikach wykonywana jest także liposukcja ultradźwiękowa, podczas której fale dźwiękowe wytwarzają drgania, które niszczą komórki tłuszczowe. Pacjenci mogą korzystać także z liposukcji TCAL lub TCL, która wykorzystuje podwójną kaniulę. Odsysanie tłuszczu inną metodą to np. liposukcja laserowa, podczas której komórki tłuszczowe po użyciu lasera topią się. Po zabiegu nacięcia są zszywane, a pacjent ubierany jest w odzież uciskową, która przyspiesza gojenie ran i zapobiega powstawaniu obrzęków. Warto również podkreślić, że czasem przeprowadzana jest liposukcja kawitacyjna, która od pozostałych technik odróżnia się tym, że jako jedyna jest metodą nieinwazyjną i polega na masażu ciała, co stymuluje metabolizm i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.

Liposukcja – jak przygotować się do zabiegu, przeciwwskazania

Aby wykonać liposukcję, lekarz zleca pacjentowi wykonanie podstawowych badań, do których zalicza się np. morfologię krwi, OB, wskaźniki krzepnięcia krwi, badanie ogólne moczu itp. Dodatkowo, zaleci także wykonanie szczepienia przeciw WZW typu B – zaznacza lekarz z Kliniki medycyny estetycznej Esteticomfort z Malborka.

Należy również podkreślić, że liposukcja to zabieg, przed którym nie można pić ani jeść przez 6 godzin przed operacją. Osoba poddawana odsysaniu tłuszczu nie może być przeziębiona ani mieć infekcji oraz powinna stosować zaleconą przez lekarza dietę. Ponadto, jest to zabieg inwazyjny, dlatego istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania – zalicza się do nich m.in.:

  • cukrzycę,
  • nadczynność tarczycy,
  • przewlekłe choroby układu krążenia,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby nerek,
  • choroby przewlekłe i autoimmunologiczne,
  • schorzenia skóry,
  • problemy z krzepliwością krwi,
  • choroby psychiczne,
  • palenie tytoniu.