Limfodrenaż
1 listopada 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega limfodrenaż?

Drenaż limfatyczny jest specjalnym rodzajem masażu, którego zadaniem jest rozprowadzenie po tkankach nadmiernie zgromadzonej limfy. Limfodrenaż może być wykonywany manualnie, istnieją także urządzenia, wykonujące zabieg. Drenaż w studiu kosmetycznym jest komfortowy i wyraźnie wpływa na układ limfatyczny, stymulując go do działania. Jak działa limfodrenaż?

Limfodrenaż — na jakiej zasadzie działa?

Płyny i składniki odżywcze trafiają do tkanek poprzez krwioobieg. Część z nich tam pozostaje i gromadzi się między komórkami. Ten płyn, czyli limfa, trafia z powrotem do krwiobiegu za pośrednictwem układu krwionośnego. Układ limfatyczny wraz z krwionośnym tworzą najważniejszy system transportowy ludzkiego organizmu. Odgrywa on także ważną rolę w procesach odpornościowych. Jeśli przepływ limfy jest utrudniony, płyn może gromadzić się w tkankach, co prowadzi do obrzęku pod skórą. Ponieważ powierzchniowe kanały limfatyczne przebiegają blisko jej powierzchni, wszystkie rytmiczne, okrężne i pompujące ruchy stymulują drenaż i usuwają zalegające płyny. Ważne jest, żeby nacisk podczas drenażu limfatycznego nie był zbyt silny. Tylko w taki sposób można dotrzeć do warstw głębiej położonych, rozluźnić je i pozbawić zalegającej limfy. Urządzenie do limfodrenażu działa na zasadzie kompresji. Jest to pompa elektroniczna, która napełnia powietrzem mankiety komory powietrznej, umieszczanych wokół dotkniętego obszaru ciała. Urządzenie wywiera określony nacisk przez określony czas, aby przetransportować płyn limfatyczny i zmniejszyć obrzęk.

Kiedy można stosować limfodrenaż?

Limfodrenaż zawsze pomaga, gdy opuchlizna tkanek związana jest z zatrzymaniem limfy. Szczególnie wyraźny jest efekt w przypadku usuwania wody zalegającej w kończynach. Zabiegi wspomagają redukcję wagi i pobudzają krążenie. Doceniają to klienci odwiedzający salon Studio Figura, którzy cierpią na syndrom zimnych stóp. Limfodrenaż wyraźnie zmniejsza cellulit, ujędrnia i wygładza skórę. Zabieg odbywa się w wygodnej pozycji leżącej, dlatego jest relaksujący i przyjemny. Drenaż limfatyczny stosowany jest również przez sportowców wyczynowych.

Z zabiegów limfodrenażu nie powinny korzystać kobiety w ciąży. Ponadto przeciwwskazaniem są obrzęki wywołane chorobami sercowo-naczyniowymi, schorzeniami wątroby oraz nerek. W przypadku wystąpienia infekcji z gorączką i stanów zapalnych lepiej przełożyć wizytę w studiu kosmetycznym, ta sama zasada dotyczy róży Erysipelas. Limfodrenaż dobrze sprawdza się jako element terapii, w połączeniu z odpowiednią dawką ćwiczeń i ruchu. Może być również dającym poczucie relaksu sposobem na zachowanie lub przywrócenie szczupłej sylwetki.