leczenie kanałowe zębów
5 grudnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Niekiedy zdarza się, że w zębie zaczyna się rozwijać próchnica, co często wiąże się z dolegliwościami bólowymi. W sytuacji, gdy chory ząb przez dłuższy czas jest nieleczony, wówczas może dojść do zapalenia miazgi zębowej. Chcąc przywrócić prawidłową funkcję zęba, należy zdecydować się na leczenie kanałowe. Jak przebiega leczenie kanałowe? Na czym ono polega? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Przebieg leczenia kanałowego zęba

Przed rozpoczęciem leczenia, niezbędna jest wizyta u dentysty, który dokładnie zbada stan zębów i oceni, czy któryś z nich wymaga leczenia kanałowego. W sytuacji, gdy zmiany chorobowe są silne, a ból towarzyszący zapaleniu miazgi zębowej jest bardzo silny, wówczas pomocne może okazać się leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu uszkodzonego nerwu zębowego oraz starannym oczyszczeniu kanałów korzeniowych. Cały proces składa się z kilku ważnych etapów. Na samym początku uszkodzony ząb zostaje zabezpieczony, a następnie przy użyciu mikroskopu i specjalistycznego sprzętu zostaje on otwarty. Po dotarciu do korzeni, ich długość jest mierzona endometrem, a następnie są one oczyszczane i płukane.

Po dokładnym oczyszczeniu i ukształtowaniu kanałów zębowych, lekarz endodonta wypełnia je gutaperką, czyli specjalną masą uszczelniającą. Dzięki temu ząb zostaje zabezpieczony przed rozwojem bakterii, a uszkodzona tkanka zostaje pobudzona do regeneracji. Jednym z miejsc, gdzie można wykonać leczenie kanałowe, jest Centrum Stomatologii Multimed.

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

Objawem, który może sugerować uszkodzenie miazgi zębowej, jest ostry ból zęba, który często pojawia się samoistnie. W takiej sytuacji należy udać się do zaufanego dentysty, który oceni zmiany chorobowe i zleci dalsze leczenie. Leczenie kanałowe może być konieczne w sytuacji, gdy doszło do martwicy miazgi zębowej lub pojawiła się próchnica wtórna.

Innym przypadkiem, w którym warto wykonać leczenie kanałowe mogą być mikrourazy zęba spowodowane nieprawidłowo wykonanym wypełnieniem lub całkowitym złamaniem zęba. Leczenie kanałowe może być też konieczne, gdy na zdjęciu rentgenowskim zęba zostały zdiagnozowane zmiany okołowierzchołkowe.

Warto pamiętać o tym, że nawet w przypadku silnego zapalnie miazgi zębowej i uszkodzenia nerwów, wciąż istnieje szansa na wyleczenie zęba. Nie należy jednak bagatelizować objawów bólowych i odkładać wizyty na ostatnią chwilę. Zgłaszając się do Centrum Stomatologii Multimed, można liczyć na szybką i fachową pomoc w leczeniu zębów oraz na profesjonalną opiekę medyczną.