leczenie kanalowe zeba
22 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Nieodwracalne zniszczenie miazgi zębowej wymaga specjalistycznych rozwiązań. Zabiegiem stosowanym w tego typu przypadkach jest leczenie kanałowe, nazywane także endodontycznym. Polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i zabezpieczeniu powstałej przestrzeni. O konieczności przeprowadzenia zabiegu świadczy dotkliwy ból. Uszkodzenie miazgi może pojawić się w każdym wieku. W celu potwierdzenia dolegliwości stosuje się diagnostykę radiologiczną.

 

Leczenie kanałowe — na czym polega zabieg?

Utrzymanie zębów w dobrym stanie nie jest trudne. Wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jeśli jednak dojdzie już do uszkodzenia miazgi zębowej, konieczne będzie leczenie u dentysty. Aby uratować chory ząb, często trzeba poddać się leczeniu kanałowemu. Na czym polega zabieg? Czy jest konieczny w każdym przypadku?

Leczenie kanałowe nazywane jest także endodontycznym. Stosuje się je w przypadku zapalenia miazgi zębowej. Jest to tkanka, która wypełnia komorę i kanały zęba. Leczenie polega na jej usunięciu, dezynfekcji i wypełnieniu powstałych przestrzeni odpowiednim materiałem. Czynności te zapobiegają rozwojowi bakterii wewnątrz zęba.

Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest bezbolesny dla pacjenta. W przypadku rozległego i ostrego zapalenia można odczuwać pewne dolegliwości bólowe. Czasem po leczeniu kanałowym pozostaje pewien dyskomfort. Może być on oznaką dalej rozwijającego się stanu zapalnego.

 

Kiedy leczenie kanałowego zęba jest konieczne?

Leczenie kanałowe musi być przeprowadzone w kilku przypadkach. Dentyści z Gabinetu Stomatologicznego SOS Jarocin doradzają zgłoszenie się na wykonanie zabiegu w następujących sytuacjach:

  • źle wypełnienie kanałów korzeniowych po poprzednim leczeniu,
  • widoczne na zdjęciu RTG zmiany przy wierzchołku korzenia,
  • ból zęba poddawanego leczeniu.

Wskazaniem do leczenia endodontycznego są także zaawansowane stany zapalne miazgi zębowej. Prowadzą do nich przede wszystkim bakterie obecne w ubytku i nieleczona próchnica. Ból takiego zęba wywołują zmiany temperatury, czyli zimne lub gorące jedzenie i napoje. Dolegliwości odczuwalne są też podczas wywierania nacisku na ząb. W niektórych przypadkach objawy są w ogóle niezauważalne, a miazga ulega coraz większym zniszczeniom. Poza stanem zapalnym, wskazaniem do leczenia są zmiany okołowierzchołkowe oraz martwica. Lekarz nie może przeprowadzić zabiegu, jeśli stan kliniczny zęba jest nieodpowiedni. W takim przypadku leczenie może być nieskuteczne.