dentysta
10 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe zębów określane jest przez specjalistów mianem leczenia endodontycznego. Jest to konieczność u pacjentów, u których próchnica doprowadziła do nieodwracalnych zmian w obszarze miazgi zębowej. Zazwyczaj kojarzone jest z bardzo dużym bólem. Czy słusznie? W dobie nowoczesnych technologii nie ma się czego obawiać. Tego rodzaju wizyta u specjalisty jest znacznie przyjemniejsza niż jeszcze kilka lat temu.

Kiedy należy zdecydować się na leczenie kanałowe?

Endodoncja potrzebna jest w przypadku, kiedy zmiany występują w głębokich warstwach zęba, czyli w tak zwanej miazdze. W większości przypadków zmiany te wywołane są rozległą i nieleczoną wcześniej próchnicą. U pacjenta występuje zapalenie, które niesie ze sobą bardzo nieprzyjemne odczucia bólowe. Mogą być one na tyle silne, że nie pomoże na nie zwykłe lekarstwo przeciwbólowe.

Jak zauważa specjalista z Kliniki stomatologicznej Villa Dental: Nieleczony stan zapalny może doprowadzić do całkowitej martwicy i poważnych problemów zdrowotnych. W okolicy zęba zbiera się ropa, która daje nie tylko bardzo nieprzyjemne odczucia zapachowe, ale także wpływa na pojawienie się uciążliwego bólu. Leczenie na tym etapie może być nieprzyjemne, a środki znieczulające mogą nie przynosić stuprocentowej skuteczności.

Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?

W każdym przypadku leczenie endodentyczne powinno rozpocząć się od wykonania RTG. Wówczas lekarz stomatolog ma pełny wgląd w stan zębów i jest w stanie podjąć właściwe leczenie.

Następnym krokiem jest znieczulenie pacjenta. Istnieją dwie metody:

  • znieczulenie standardowe przy pomocy igły,
  • znieczulenie komputerowe.

Drugi rodzaj zalecany jest szczególnie u tych osób, które boją się igieł lub u których występuje tak duży obrzęk wokół zęba, że wbicie strzykawki wiązałoby się z dodatkowym bólem.

Pacjenci, których kanały zębowe są bardzo wąskie, odbywają leczenie przy użyciu specjalistycznego mikroskopu. Dzięki jego wykorzystaniu możliwe jest oczyszczenie zapalnego obszaru ze wszystkich tkanek, które gromadziły bakterie. Jest to bardzo ważne dla pozytywnych efektów leczenie. Zostawienie, chociażby niewielkich ilości tkanki może prowadzić do dalszych powikłań. Po przeprowadzonym leczenie następuje osuszenie kanałów, ich wypełnienie oraz odbudowa zęba.

Czy leczenie kanałowe można przeprowadzić u każdego pacjenta?

Leczenie kanałowe jest bardzo skuteczną metodą, dzięki której można ocalić zęba. Niestety nie może być ona stosowana u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do endodoncji jest:

  • zapalenie wsierdzia,
  • hemofilia,
  • niektóre zaburzenia psychiczne,
  • choroba reumatyczna.

Endodoncja nie jest zabroniona w przypadku kobiet w ciąży. Jednak u każdej pacjentki konkretna sytuacja powinna być skonsultowana z ginekologiem, który tę ciążę prowadzi. Dopiero po uzyskaniu jego zgody można przystąpić do leczenia.