5 stycznia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne jest koniecznością w sytuacji, gdy długo nieleczona próchnica doprowadza do zapalenia miazgi zęba. Tym, co skłania wielu pacjentów do wizyty w gabinecie stomatologicznym, jest najczęściej duży i przeszywający ból, który niestety sam nie przejdzie, dlatego rozwiązaniem problemu jest właśnie leczenie kanałowe. Dowiedzmy się, na czym ono polega?

Czym jest leczenie kanałowe i kiedy trzeba je wykonać?

Leczenie kanałowe zęba stosuje się wówczas, gdy dojdzie do zakażenia oraz nieodwracalnego zapalenia miazgi. Wskazaniem do leczenia jest również martwica miazgi, niedopełnione kanały korzeniowe, czyli ponowne leczenie kanałowe oraz zmiany okołowierzchołkowe. Wizytę u stomatologa bardzo często poprzedza silny ból zęba, który jest następstwem rozwoju zakażenia. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy może być próchnica, złamanie lub pęknięcie zęba, czy wielokrotnie wykonywane zabiegi na tym samym zębie.

Jeżeli od kilku dni odczuwasz przeszywający ból zęba, warto jak najszybciej skorzystać z leczenia kanałowego w Lublinie. Może ono trwać nawet kilka godzin. Jest to procedura bolesna, stąd bardzo często stosuje się znieczulenie miejscowe, w celu wyeliminowania dolegliwości bólowych. Leczenie endodontyczne ma na celu uratowanie zębów przed ich usunięciem oraz przeprowadzane jest wtedy, gdy nie można zastosować standardowego leczenia próchnicy.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z kanałów i wypełnieniu ich odpowiednimi materiałami. Jednak najpierw, oprócz dokładnego wywiadu z pacjentem i badania, lekarz stosuje diagnostykę radiologiczną. Prześwietlenie zęba pozwala zajrzeć do wewnątrz i ocenić, jak duże nastąpiły uszkodzenia. Aby pacjent czuł się komfortowo i nie odczuwał bólu, podawane jest mu znieczulenie miejscowe. Dodatkowo, przed zabiegiem zakładany jest koferdam, czyli specjalna osłona gumowa izolująca ząb. Kolejnym etapem jest usunięcie miazgi oraz dezynfekcja mająca na celu usunięcie resztek miazgi i bakterii. Po dokładnym zdezynfekowaniu kanałów szczelnie wypełnia się je za pomocą materiału termoplastycznego. Na koniec, ząb odbudowuje się tradycyjnym wypełnieniem lub uzupełnia protetycznie za pomocą korony. Wykonaną pracę lekarz może zweryfikować zdjęciem radiologicznym.

Leczenie endodontyczne to trudny oraz skomplikowany zabieg, który wymaga niezwykłej precyzji. W naszej przychodni leczenie odbywa się za pomocą takich urządzeń jak BeeFill czy Endometr. Możliwe jest również leczenie kanałowe pod mikroskopem – zauważa lekarz z Przychodni stomatologicznej Dental w Lublinie.

Ząb prawidłowo wyleczony nie daje żadnych niepożądanych objawów oraz nie wymaga specjalnego traktowania. Po zabiegu powinniśmy ograniczyć jedzenie zbyt twardych produktów, aż do momentu, gdy korona całkowicie się odbuduje.