metoda inseminacji domacicznej leczenie nieplodnosci
18 września 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna to jedna z głównych metod wspomagania rozrodu. Metoda ta jest często wybierana ze względu na to, że jest stosunkowo prosta, a przy okazji całkowicie bezpieczna. Inseminacja jest stosowana już od wielu lat na całym świecie. W artykule dokładniej tłumaczymy, jakie mogą być wskazania do zastosowania inseminacji domacicznej we wspomaganiu rozrodu, na czym polega ta metoda oraz jaka jest jej skuteczność.

Co to jest inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna jest jednym z podstawowych sposobów stosowanych w leczeniu niepłodności, czyli w pomaganiu parom, które mają długotrwały problem z zajściem w ciążę. Metoda ta polega na bezpośrednim wprowadzeniu do macicy przygotowanej wcześniej zawiesiny plemników, dzięki czemu udaje się ominąć powstałe po drodze problemy, przede wszystkim związane z przebyciem plemników przez kanał szyjki macicy.

Jakie mogą być wskazania do zastosowania inseminacji domacicznej w leczeniu niepłodności?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności Oviklinika w Warszawie:

Zazwyczaj inseminacja jest jedną z pierwszych metod, od których zaczyna się leczenie niepłodności. Wszystko zależy jednak oczywiście przede wszystkim od zdiagnozowanych przyczyn takich problemów. Inseminacja domaciczna najczęściej jest przeprowadzana w przypadku stwierdzenia problemów z przebyciem przez plemniki śluzu w kanale szyjki macicy. Takie problemy mogą być spowodowane np. obecnością w śluzie przeciwciał przeciwplemnikowych, spowodowanych m.in. endometriozą I lub II stopnia. U mężczyzn z kolei brak możliwości przedostania się plemników przez kanał szyjki macicy może być związany z nieprawidłowymi parametrami nasienia, czyli m.in. ze zbyt słabą ruchliwością i liczebnością plemników.

Przygotowania do inseminacji domacicznej

Zanim będzie można przeprowadzić inseminację domaciczną, najpierw konieczne jest właściwe przygotowanie do niej pacjentów oraz wcześniejsze przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań: u wszystkich pacjentów wykonywane są badania w kierunku zakażenia krętkami kiły, wirusem zapalenia wątroby typu B i C, wirusem HIV, u pacjentki dodatkowo pierwotniakami Toxoplasma gondii, badania przeciwciał IgG przeciw wirusowi różyczki oraz badanie przeciwciał przeciw Chlamydiom. Oprócz tego u kobiet wykonywane są także badanie cytologiczne oraz badanie czystości pochwy.

W przygotowaniach do inseminacji domacicznej istotne jest przede wszystkim to, że taki zabieg może być przeprowadzony tylko w ściśle określonym momencie cyklu miesiączkowego, a dokładniej tuż przed owulacją. Żeby stworzyć właściwe warunki do zapłodnienia, często konieczna jest u pacjentki stymulacja owulacji.

Przebieg inseminacji domacicznej

Kobieta w trakcie inseminacji powinna mieć umiarkowanie wypełniony pęcherz moczowy, co ułatwi wprowadzenie cewnika, za pomocą którego podawana jest do jamy macicy przygotowana wcześniej zawiesina plemników. Nasienie, z którego przygotowywana jest zawiesina plemników, powinno zostać oddane przez pacjenta na kilka godzin zabiegiem. Najczęściej nasienie oddawane jest w klinice, ponieważ tu przez cały czas będzie mogło przebywać w odpowiednio sterylnych warunkach. Po oddaniu nasienia jest ono przez około 20-30 minut pozostawione w temperaturze sięgającej około 37 stopni Celsjusza. Dzięki temu ulega ono upłynnieniu, co ułatwia oddzielenie w nim plemników od plazmy nasienia i wyizolowanie z niego żywych plemników, które charakteryzują się najlepszą budową i największą ruchliwością. Do przygotowania w laboratorium wykorzystanej później zawiesiny używa się plemników, które cechują się najwyższym potencjałem zapładniającym.

Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych rzeczy można przystąpić do przeprowadzenia inseminacji domacicznej. Zabieg jest dosyć krótki, trwa zaledwie 15-20 minut i odbywa się bez znieczulenia. Pacjentka w jego trakcie siedzi na fotelu ginekologicznym. Najpierw lekarz dokładnie sprawdza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia inseminacji, np. czy u pacjentki nie ma żadnych stanów zapalnych,  a później wprowadza do jamy macicy za pomocą cewnika przygotowaną zawiesinę plemników. Po inseminacji kobieta przez kilka minut musi jeszcze pozostać w fotelu ginekologicznym z nogami uniesionymi ku górze i z lekko pochylonym tułowiem, co zwiększa szanse skutecznego zapłodnienia.

Jaka jest skuteczność inseminacji domacicznej?

Skuteczność zabiegów inseminacji domacicznej wynosi około 10-15%. Szanse na zajście w taki sposób w ciążę nieznacznie wzrastają, jeżeli w trakcie zabiegu wykorzystane zostaje nasienie dawcy, wtedy szansa zapłodnienie wynosi 12-15%. Zazwyczaj w trakcie leczenia niepłodności inseminacja domaciczna nie jest powtarzana więcej niż 3-krotnie. Jeżeli wszystkie te próby okażą się nieskuteczne, wtedy zalecana jest zmiana metody leczenia.