komora hiperbaryczna
2 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega hiperbaryczna terapia tlenowa?

Hiperbaryczna terapia tlenowa jest stosowana w celu dostarczenia większej ilości tlenu do wszystkich tkanek ciała. Jest to coraz popularniejsza metoda wspierająca niwelowanie zróżnicowanych schorzeń. Przykładowe zastosowanie tego rodzaju kuracji to wspomaganie w leczeniu rozległych oparzeń oraz niedokrwienia tkanek i odmrożeń ciała. Jak w praktyce wygląda tlenoterapia? Oto kilka informacji!

Jak wygląda komora hiperbaryczna?

Komora hiperbaryczna jest urządzeniem, w którym stosuje się tlen pod bardzo wysokim ciśnieniem. Wykonywany w jej wnętrzu zabieg zwany jest tlenoterapią hiperbaryczną i polega na dostarczaniu tego pierwiastka w dawce większej, niż dzieje się to podczas zwykłego oddychania. Osoba przebywająca w kapsule o wydłużonym kształcie może więc uzyskać lepsze samopoczucie oraz pozytywne efekty zdrowotne. Warto wspomnieć, że komora ma także okno, które jest pomocne w zmniejszeniu dyskomfortu spowodowanego przebywaniem w niewielkiej przestrzeni.

Gdzie można skorzystać z tlenoterapii i jak to wygląda?

Zabieg tlenoterapii może być przeprowadzony w miejscu, gdzie znajduje się specjalistyczna komora hiperbaryczna. W praktyce są to więc najczęściej centra medyczne, sanatoria i inne placówki prozdrowotne. Przed wizytą w takim miejscu warto dowiedzieć się, jak wygląda kuracja. Zanim pacjent wejdzie do kapsuły, musi bowiem stosować się do zaleceń operatora. Nie można tam także wnosić telefonów komórkowych oraz innych urządzeń i ostrych narzędzi.

Podczas zabiegu wskazany jest odpoczynek, a nawet drzemka. Jedna sesja trwa na ogół około 60 minut. W tym czasie ciśnienie tlenu spręża się aż do określonej wartości. Przed zakończeniem zabiegu pierwiastek ten wyrównuje się z poziomem panujących w normalnym otoczeniu. Po takich działaniach użytkownik może opuścić kapsułę.

Aby zakupić komorę hiperbaryczną i uzyskać szczegółowe informacje dotyczące jej działania, można wybrać np. firmę OXYMED z Rybnika.

Warto także wspomnieć o sposobie, w jaki tlen dostarczany jest do wnętrza komory. Po jego wpłynięciu do kapsuły pacjent może go wdychać przy użyciu specjalnej maseczki lub innych akcesoriów. W zależności od użytego rozwiązania do organizmu użytkownika dostarczana jest mieszanka o zróżnicowanym procentowym stężeniu tego składnika.

Historia tlenoterapii

W ramach ciekawostki należy także wspomnieć o historii tlenoterapii. Początki stosowania tej metody na świecie datuje się bowiem na 1662 rok. Późniejszy rozwój tej techniki odbywał się na przestrzeni kolejnych lat, aby obecnie zyskać dużą popularność. Tlenoterapia jest więc dostępna w uzdrowiskach i centrach medycznych na całym globie. Zalecenia do zastosowania tego zabiegu należy jednak skonsultować z lekarzem specjalistą.