zabieg-kosmetyczny-na-twarz
26 kwietnia 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega fotoodmładzanie?

Fotoodmładzanie to stosunkowo szybki, nieskomplikowany i niewymagający przebycia rekonwalescencji zabieg, który istotnie poprawia kondycję skóry twarzy, dłoni czy dekoltu. Wygładza drobne zmarszczki, rozjaśnia przebarwienia i redukuje problem popękanych naczynek, a przy tym zwęża rozszerzone pory i zwiększa napięcie tkanek. Na czym jednak polega dokładnie?

Dla ułatwienia można przyjąć, że fotoodmładzanie jest zabiegiem potrafiącym zniwelować skutki fotostarzenia się skóry. Objawami fotostarzenia zaś są właśnie wspomniane zmarszczki, przebarwienia i tzw. pajączki, ale też suchość i szorstkość skóry, a związku z tym również spadek jej sprężystości. Warto jednak pamiętać, że fotoodmładzanie pomoże także osobom o szarej, zmęczonej cerze będącej wynikiem chociażby prowadzenia niezbyt zdrowego trybu życia (nie tylko nadmierne opalanie, lecz również np. palenie papierosów).

Fotostarzeniu sprzyjają zbyt duże ilości światła słonecznego (a konkretnie promieniowanie UVA), a także tego emitowanego przez lampy solarium. Co ciekawe, w zabiegu fotoodmładzania również wykorzystuje się światło, jednak o innych właściwościach. Jest to skoncentrowana wiązka lasera, który intensywnie rozgrzewa wybrane partie komórek skóry.

Ukierunkowane działanie

Docierając tam, gdzie zgromadziły się nieprawidłowe ilości konkretnego barwnika – czyli melaniny w przypadku przebarwień lub hemoglobiny w przypadku rozszerzonych naczynek – dokonuje termicznego zniszczenia komórek, likwidując tym samym nieestetyczne zmiany skórne i wyrównując ogólny koloryt. Poprawę gęstości i napięcia skóry natomiast – a więc jej wygładzenie oraz zwiększenie witalności – uzyskuje się dzięki dotarciu lasera do głębszych warstw. Tam jego działanie stymuluje z kolei zintensyfikowaną produkcję elastyny i włókien kolagenowych odpowiadających za sprężystość naskórka.

Przebieg zabiegu

Zabieg jest niezwykle bezpieczny i znacznie mniej inwazyjny niż przynoszące podobny efekt głębokie peelingi albo dermabrazja. Można też po nim od razu wrócić do codziennych zajęć. – Trwa zazwyczaj od pół godziny do godziny, a w jego trakcie odczuwane jest przede wszystkim ciepło, a niekiedy również drobne ukłucia czy delikatne pieczenie, które nie wymaga jednak zastosowania środków znieczulających – dowiadujemy się w lubelskim gabinecie LaserEstetic. Na oczyszczoną skórę nakłada się jedynie żel ochronny, ułatwiający przesuwanie po niej głowicy lasera.

Przed i po

Pełny efekt można zaobserwować w ciągu dwóch tygodni, przy czym najlepsze rezultaty osiąga się dzięki serii 1-3 zabiegów w odstępach wynoszących około miesiąca. Dokładną ich liczbę dobiera lekarz, który każdorazowo przeprowadza też konsultację mającą na celu wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu fotoodmładzania. Należą do nich m.in. ciąża, stosowanie leków lub ziół fotouczulających czy intensywna opalenizna. Opalać się nie należy nie tylko przed zabiegiem, ale też przez pewien czas po nim. Podobnie rzecz ma się w przypadku złuszczania skóry i depilacji. Szczegółowe zalecenia dotyczące odpowiedniego traktowania skóry poddanej fotoodmładzaniu również zostają omówione podczas konsultacji lekarskiej.