dziewczynka u dentysty
11 maja 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega fluoryzacja zębów?

Fluor to pierwiastek, który znalazł zastosowanie w stomatologii, głównie z uwagi na to, że wykazuje bardzo duże działanie wzmacniające szkliwo i chroni nasze zęby przed próchnicą. Zabieg poprawiający stan szkliwa naszych zębów nazywa się właśnie fluoryzacją. Należy ona do działań profilaktycznych i wykonuje się ją przy pomocy stężonych preparatów fluoru w żelach i piankach. Kiedy warto wykonać fluoryzację zębów i jak dokładnie przebiega zabieg?

Na czym polega fluoryzacja i jakie jest jej działanie?

Fluoryzacja zębów to jedna z metod zapobiegania próchnicy zębów. Jest ona bardzo skuteczna, z uwagi na fakt, że fluor ma korzystne działanie na szkliwo zębów. Pierwiastek ten wykazuje dużą aktywność chemiczną, a w wysokich dawkach jest dla nas szkodliwy. Jednak z drugiej strony, brak fluoru prowadzi często do chorób kości i zębów. Fluor dostarczany jest do organizmu człowieka wraz z wodą i jedzeniem. Jego bogatym źródłem są, m.in. orzechy, ryby, produkty mleczne, jaja, herbata czy rośliny strączkowe. Fluor dostaje się również do naszego organizmu podczas mycia zębów. Znajduje się on w płynach do płukania i pastach do zębów czy w nici dentystycznej.

Zabieg fluoryzacji z pewnością pomoże uodpornić szkliwo naszych zębów na działanie szkodliwych kwasów oraz zahamować rozwój bakterii, bardzo często przyczyniających się do powstawania próchnicy – zauważa lekarz stomatolog z kliniki Codzienna Stomatologia z siedzibą w Mysłowicach i Dąbrowie Górniczej, która świadczy kompleksowe usługi stomatologiczne, dba o piękne uśmiechy pacjentów oraz zapewnia profesjonalną i życzliwą opiekę.

Fluoryzacja zębów wspomaga również odbudowę szkliwa w miejscach, gdzie pojawiają się drobne ubytki oraz tworzy na naszych zębach barierę utrudniającą przywieranie osadu i tworzenia się kamienia nazębnego.

Jak przebiega fluoryzacja i kto powinien z niej skorzystać?

Fluoryzacja jest zabiegiem bezbolesnym, a do jej przeprowadzenia stomatolog używa żeli, pianek lub lakierów z wysokim stężeniem fluoru. Przed zabiegiem fluoryzacji bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie zębów z pozostałości jedzenia i innych zanieczyszczeń. Następnie na dokładnie wyczyszczone zęby nakładany jest preparat z fluorem, który przykleja się do zębów. Przy użyciu pianki, preparat również pozostaje na zębach, lecz jego nadmiar pacjent wypluwa.

Fluoryzację u dzieci można stosować, jako środek profilaktyczny, chroniący przed próchnicą. Natomiast u dorosłych przeprowadza się ją w przypadkach przebarwienia płytki nazębnej, nadwrażliwości szyjek zębowych, demineralizacji szkliwa, przeciwdziałania próchnicy w miejscach wypełnień ubytków czy wyeliminowaniu nadwrażliwości zębów.

Zabieg fluoryzacji można wykonać u stomatologa w Mysłowicach. Jest on bardzo często wykonywany też po skalingu i piaskowaniu w celu zmniejszenia tempa narastania osadu i kamienia nazębnego. Spośród wszystkich dostępnych metod fluoryzacji, największą skutecznością cieszy się lakierowanie zębów. Pomaga ono zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 40%. Może być wykonywane zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych.