alkoholizm
9 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega detoks alkoholowy?

Decyzja o zerwaniu z nałogiem alkoholowym to początek trudnej drogi. Aby ułatwić uzależnionym powrót do życia w trzeźwości, specjaliści otaczają ich opieką psychologiczną. Jednak nie mniejsze znaczenie ma wsparcie organizmu, który nie zdążył jeszcze pozbyć się alkoholu. W tym celu osoby uzależnione poddawane są detoksowi alkoholowemu. Na czym on polega?

Cel detoksu alkoholowego

Detoks alkoholowy nie jest sposobem leczenia alkoholizmu. Jest to jeden z pierwszych etapów, podczas którego specjaliści pomagają uporać się uzależnionym z wszystkimi dolegliwościami związanymi z odstawieniem używki.

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Alkohol wypłukuje cenne dla organizmu pierwiastki. Zachwiany zostaje balans między jonami magnezu, potasu oraz sodu. Zadaniem detoksu jest przywrócenie równowagi między tymi substancjami. Dzięki temu objawy odstawienia używki, takie jak stany depresyjne, lęki i ból fizyczny, stają się mniej dotkliwe. Ponadto detoksykacja zapobiega powikłaniom takim jak padaczka, psychozy. Oprócz tego organizmowi uzależnionego zostają dostarczone witaminy, które również zostały wypłukane przez alkohol.

Jednak głównym celem detoksu jest oczyszczenie organizmu z alkoholu. Podczas jego przeprowadzania usuwane są wszystkie metabolity jego rozkładu.

Detoks alkoholowy ma pomóc uzależnionym przejść przez pierwszy, bardzo trudny etap odstawienia używki. Dlatego jego organizm nie tylko zostaje oczyszczony z toksyn, ale zostają mu też dostarczone wypłukane mikroelementy oraz cenne witaminy” – mówi specjalista z Ośrodka Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia „Moje Życie”.

Jak wygląda detoks alkoholowy?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest odbycie detoksu alkoholowego pod okiem specjalistów. Niektórzy decydują się na jego przeprowadzenie we własnym domu, co zazwyczaj kończy się fiaskiem.

Detoks alkoholowy trwa zwykle około 3 doby. W tym czasie uzależniony pozostaje pod ścisłą opieką medyczną. Jej celem jest kontrolowanie stanu zdrowia osoby uzależnionej. Funkcjonowanie organizmu jest monitorowane dzięki wykonywaniu badań, pomiarom ciśnienia tętniczego i temperatury, poziomu cukru. Aby ułatwić pacjentowi odstawienie alkoholu, lekarz zaleca odpowiednie środki farmakologiczne. Mogą to być leki normujące pracę serca, obniżające ciśnienie tętnicze lub też łagodzące objawy delirium. Jednocześnie uzależnionemu podawane są witaminy oraz preparaty z mikroelementami.

Oprócz tego ogromne znaczenie podczas detoksu alkoholowego ma wsparcie psychologiczne – specjalista pomaga podczas wystąpienia zespołu odstawienia i motywuje do pracy nad sobą.