badanie oct tomografia oka okulista
22 września 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega badanie OCT i w jakim celu się je wykonuje?

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oka, jest jednym z najnowocześniejszych badań diagnostycznych w okulistyce. Szybkie, bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne badanie umożliwia dokładną analizę przekroju tkanek oka, a dzięki temu ocenę jego struktury i wykrycie ewentualnych chorób. Na czym dokładnie polega OCT? Kiedy i w jakim celu wykonuje się to badanie?

Na czym polega i jak przebiega badanie OCT?

Ze względu na szerokie możliwości obrazowania badanie OCT określane jest niekiedy biopsją optyczną. Uzyskany w drodze badania obraz w wysokiej rozdzielczości pozwala na bardzo dokładną ocenę poszczególnych warstw budujących narządu wzroku. Z kolei zasada działania tomografu przypomina badanie ultrasonograficzne, ponieważ podobnie jak przy USG wykorzystuje koherentną, czyli spójną wiązkę światła, co umożliwia uwidocznienie i ocenę struktury oka. Bardzo duża dokładność badania OCT sprawia, że w niektórych sytuacjach może ono zastąpić angiografię fluoresceinową, która wymaga dożylnego podania pacjentowi kontrastu.

Z punktu widzenia pacjenta niegdyś jedyną uciążliwością była reakcja na podanie kropli rozszerzających źrenice. Przy obecnej jakości urządzenia OCT w większości  przypadków kropienie okazuje się zupełnie zbędne. Nawet przy wąskiej źrenicy jesteśmy w stanie dokonać dokładnej analizy i uzyskać zdjęcia szerokiego pasma. Poza tym badanie jest zupełnie bezkontaktowe i bezbolesne, nie wymaga specjalnego przygotowania przed wizytą i w żaden sposób nie ingeruje w tkanki. Pacjent proszony jest o zajęcie miejsca przed tomografem i ułożenie brody na specjalnej podpórce. Osoba wykonująca badanie może w tym czasie obserwować strukturę oka i rejestrować przekrój wybranych elementów. Zazwyczaj wykonanie badania zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut

– opowiada nasz rozmówca z zakładu optycznego w Piotrkowie Trybunalskim „Ostrość Wzroku”.

Czemu służy badanie OCT?

Optyczna koherentna tomografia oka służy dokładnej ocenie stanu przedniej i tylnej części oka. Umożliwia obrazowanie siatkówki, plamki, rogówki i nerwu wzrokowego, w związku z czym wykonanie badania OCT jest wskazane m.in. w diagnostyce i kontroli postępów leczenia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD). Wysoka rozdzielczość obrazu uzyskanego w drodze tomografii sprawia, że OCT umożliwia wykrycie dystrofii plamki żółtej, czerniaka gałki ocznej, zapalenia nerwu wzrokowego, jaskry, neuropatii i wielu innych chorób oczu.

Wśród wskazań do badania OCT wymienia się również obrzęk lub otwór w plamce oraz obecność błon nasiatkówkowych. Ponadto tomografię optyczną wykonuje się w celu oceny stanu rogówki przed planowanym zabiegiem laserowej korekcji wzroku oraz po jego wykonaniu. W rozpoznaniu i monitorowaniu przebiegu AMD, retinopatii cukrzycowej i teleangiektazji siatkówkowych szczególnie przydatna jest metoda Angio-OCT. W tym badaniu tomografia spektralna wykorzystywana jest do obrazowania naczyń siatkówki i naczyniówki oka.