badania dna oka
13 stycznia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega badanie dna oka?

Regularne wykonywanie badań okulistycznych pozwala nie tylko zdiagnozować choroby oczu, ale również różnego rodzaju schorzenia naczyniowe, takie jak np. cukrzyca czy nadciśnienie. Jednym z ważniejszych badań w okulistyce jest badanie dna oka, dzięki któremu można wykryć m.in. jaskrę, choroby siatkówki, zmiany nowotworowe, a nawet guza mózgu. Jak dokładnie przebiega to badanie, w jakich sytuacjach i jak często je przeprowadzać? Wyjaśniamy.

Czym jest badanie dna oka?

Badanie dna oka pozwala na ocenę tylnej części wnętrza gałki ocznej, w tym głównie plamki żółtej, drobnych naczyń krwionośnych oraz tarczy nerwu wzrokowego. Podczas badania okulista obserwuje wymienione wyżej elementy pod różnymi kątami i poszukuje ewentualnych odchyleń od normy. Jest to możliwe dzięki wpuszczeniu do wnętrza oka wiązki światła przez źrenicę. Badanie dna oka można przeprowadzić na trzy sposoby, za pomocą jednego z następujących przyrządów:

  • oftalmoskopu,
  • soczewki Volk’a,
  • wziernika Fisona.

Na badania okulistyczne w Krakowie można się umówić w Zakładzie Optycznym Optomed.

Przebieg badania 

Do badania dna oka nie trzeba się specjalnie przygotowywać i jest ono bezbolesne. Dobrze jest jednak udać się do gabinetu z bliską osobą. Często bowiem podczas badania konieczne jest rozszerzenie źrenic za pomocą specjalnych kropel, dzięki czemu okulista może lepiej ocenić stan gałki ocznej. Po zakropleniu oczu widzenie jest z reguły zaburzone na ok. kilka godzin. Zwykle występuje także światłowstręt, warto więc zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Do czasu przywrócenia prawidłowego widzenia nie należy prowadzić samochodu, obsługiwać maszyn czy nawet pracować przy komputerze. Badanie dna oka można również przeprowadzać bez kropli rozszerzających źrenice. O wyborze metody decyduje zawsze lekarz okulista.

Wskazania i przeciwwskazania 

Ten rodzaj badania okulistycznego zleca się przede wszystkim pacjentom, którzy skarżą się na dolegliwości ze strony narządu wzroku, takie jaki:

  • pogorszenie ostrości wzroku,
  • problemy z prawidłowym widzeniem kolorów,
  • brak widzenia z jednej strony,
  • widzenie czarnych punktów lub błysków światła.

Poza tym, wskazaniem do wykonania badania dna oka są również inne schorzenia np. zapalenie nerwu wzrokowego, nadciśnienie tętnicze, choroby plamki czy odklejenie siatkówki. Osoby do 40. roku życia powinny wykonywać badanie raz na trzy lata, seniorzy zaś – co roku. Można je bezpiecznie przeprowadzać również u kobiet w ciąży i małych dzieci. Przeciwwskazania związane są głównie z wrażliwością na preparaty rozszerzające źrenice – w takich sytuacjach bada się oczy bez kropli. Problemem może być też brak współpracy ze strony pacjenta.