Na czym polega badanie cytologiczne
3 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na czym polega badanie cytologiczne?

Cytologia należy do podstawowych badań, które pomagają we wczesnym wykryciu nie tylko raka szyjki macicy, ale również wszelkich patologicznych zmian. Zaniedbane, mogą one w konsekwencji doprowadzić do wielu powikłań. Lekarze zalecają, aby każda kobieta, po skończeniu 25 lat przeprowadzała takie badania co najmniej raz na 3 lata. Młodsze panie również powinny się badać, o ile są aktywne seksualnie.

Jak przebiega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu materiału z szyjki macicy. Robi to lekarz lub położna przy pomocy specjalnej szczoteczki na długim pręciku. Następnie pobrany wymaz nanosi się na szkiełko laboratoryjne i utrwala się go. Materiał po jakimś czasie bada lekarz cytolog lub histopatolog. Wymaz zwykle pobiera się przy okazji zwykłego badania ginekologicznego. Nie jest to bolesne, jednak kobieta może odczuwać pewien dyskomfort.

W dobrych gabinetach ginekologicznych, takich jak Gabinet Ginekologiczny Dr med. Wojciech Gwara, do dyspozycji pacjentek są nie tylko badania cytologiczne, ale również kompleksowe badania różnego rodzaju. W takich miejscach przeprowadza się pełną diagnostykę, prowadzenie ciąży, leczenie powikłań, leczenie hormonalne oraz leczenie ciężkich objawów menopauzy. W gabinetach przede wszystkim uświadamia się kobietom potrzebę regularnych badań i dbałości o własne zdrowie.

Kiedy należy się badać i jak się do tego przygotować?

Na badanie cytologiczne najlepiej zgłosić się w 10 do 14 dnia cyklu. Przed dniem badania należy przez 2 dni powstrzymać się od współżycia i aplikowania leków dopochwowych. U kobiet po przekwicie, które już nie miesiączkują, należy uprzednio zastosować specjalne globulki z estrogenem po to, aby wynik badania była bardziej czytelny.

Co robić, gdy wynik cytologii jest nieprawidłowy?

Wyniki badania cytologicznego klasyfikuje się według stopni w skali Bethesda, gdzie jest kilka stopni, a początkowy, oznaczony FI, mówi o prawidłowym obrazie. Dalsze pozycje skali to odpowiednio opisane nieprawidłowości, które mogą informować o początkach zmian nowotworowych, ale niekoniecznie muszą. W pewnych przypadkach trzeba powtórzyć badanie.  Niekiedy do zaradzenia problemowi wystarczy leczenie farmakologiczne, a kiedy indziej zachodzi konieczność przeprowadzenia biopsji lub kolposkopii.

Nie należy denerwować się niezbyt dobrym wynikiem, bo wczesne wykrycie nieprawidłowości w stanie szyjki macicy pozwala na całkowite wyleczenie z problemu. Niekiedy wymaga to cierpliwości i czasu, ale stawką jest zdrowie kobiety.