soczewki kontaktowe
28 października 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na co zwrócić uwagę przy doborze soczewek kontaktowych?

Dobór soczewek kontaktowych to zadanie niełatwe. Aby zakup okazał się w pełni udany, pod uwagę trzeba wziąć mnóstwo czynników, takich jak funkcja, właściwości i materiał wykonania soczewki.

Funkcja soczewki

Po pierwsze musimy ustalić, jakie funkcje ma pełnić nasza przyszła soczewka. Poza tradycyjnymi soczewkami do korekcji wad wzroku, w sprzedaży znajdziemy również soczewki lecznicze, wykorzystywane jako opatrunki przy schorzeniach gałki ocznej. A to jeszcze nie wszystko. Ofertę zakładów optycznych uzupełniają bowiem soczewki o właściwościach kosmetycznych. Umożliwiają one zmianę barwy tęczówki, co okazuje się pomocne przy maskowaniu niedoskonałości takich jak bielmo, blizny, przebarwienia czy brak tęczówki.

Właściwości korekcyjne

Soczewki korekcyjne cieszą się zdecydowanie największą popularnością, stanowiąc ciekawą alternatywę dla okularów. Podobnie jak tradycyjne szkła, soczewki cechują się różnymi właściwościami korekcyjnymi, które powinny być dopasowane do danej wady wzroku. W sprzedaży znajdziemy zatem tradycyjne soczewki sferyczne (jednoogniskowe), przeznaczone dla krótko- i dalekowidzów. Dla astygmatyków rekomendowane są soczewki toryczne, natomiast dla osób potrzebujących innej mocy do dali i bliży, soczewki progresywne (dwuogniskowe). Soczewki potrafią korygować wadę w zakresie od -25 do 25 dioptrii, przy czym warto pamiętać, że moc soczewek różni się nieco od mocy okularów, z uwagi na ich bezpośrednie przyleganie do rogówki. Każda soczewka ma wyznaczony własny zakres korekcji, oznaczony podstawowymi parametrami, m.in. parametrem PWR. Jest on zazwyczaj umieszczony na opakowaniu danej soczewki.

Twardość soczewki

Soczewki mogą być miękkie lub twarde. Soczewki miękkie mają strukturę hydrożelową i nadają się do długotrwałego noszenia. Łatwo się adaptują i nie sprawiają problemów przy zakładaniu, dlatego cieszą się wyjątkową popularnością wśród pacjentów. Okres przydatności soczewek miękkich jest w głównej mierze uzależniony od stopnia zawartości wody (im jej więcej, tym krótszy okres noszenia). Wyróżniamy zatem soczewki dzienne, tygodniowe, miesięczne, a nawet kwartalne. W przypadku soczewek twardych, mamy do czynienia przeważnie z modelami jednodniowymi. Decyduje o tym materiał wykonania – łatwo przepuszczający tlen i inne gazy. Soczewki tego typu są dość drogie, często nabywa się je na zasadzie specjalnych zamówień. Koszty się jednak zwracają – w postaci jakości widzenia, idealnej dla osób z astygmatyzmem, zespołem suchego oka i innymi, ciężkimi schorzeniami okulistycznymi.

Optyk pomoże

Bogactwo wyboru soczewek sprawia, że podjęcie samodzielnej decyzji zakupowej to zadanie niezwykle trudne. Na szczęście, pomocą służą optycy. Skorzystanie z usług fachowca jest wręcz rekomendowane. Doradzi on optymalne rozwiązanie, a w razie potrzeby dokona niezbędnego rozpoznania. Kluczowym w tym wypadku jest wybranie odpowiedniego gabinetu optycznego – dysponującego bogatym asortymentem soczewek i wykwalifikowaną obsługą. Miejscem, które spełnia oba te warunki, są Zakłady Optyczne OPTYCORP w Warszawie, działające przy ulicach Czumy i Powstańców Śląskich.