szczepienie dziecka
2 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na co warto zaszczepić dziecko?

Oprócz szczepień obowiązkowych dla dzieci, czyli takich, które muszą zostać koniecznie wykonane, istnieje także lista szczepień zalecanych. Szczepienia te są nieobowiązkowe, jednak rekomendowane przez pediatrów. Ostateczna decyzja należy do rodziców, którzy w razie wątpliwości mogą skorzystać z porady specjalisty. Wyjaśniamy, jakie szczepienia znajdują się na liście zalecanych.

Szczepienia dla dzieci przeciw meningokokom

O szczepieniach przeciwko meningokokom mówi się bardzo często podczas telewizyjnych spotów reklamowych. Wzmianki na ten temat znajdują się również na dużych banerach w miastach. Tak duży rozgłos jest uzasadniony, ponieważ meningokoki to groźne bakterie, które powodują m.in. zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych i sepsę już od 1. roku życia. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, gdy dwoinki dostają się do nosa, a następnie gardzieli. Pierwszymi objawami są napady silnej gorączki, a także wysypki krwotocznej. Choroba meningokoka może być przyczyną śmierci.

Szczepienia przeciwko meningokokom można przeprowadzić u bardzo małych, nawet 2 -miesięcznych niemowląt. Szczepionki ukierunkowane są na różne szczepy bakterii, z czego szczep B sjest najgroźniejszy.  Lekarz przeprowadza  badanie dziecka przed szczepieniem, aby wykluczyć infekcję.

Szczepienia przeciwko rotawirusom u małych dzieci

Rotawirusy to mikroorganizmy, które bardzo łatwo mogą dostać się do organizmu. Najczęściej poprzez dotknięcie ust lub włożenie do jamy ustnej zanieczyszczonej ręki lub przedmiotu, na którym znajduje się wirus. Przebieg choroby jest szczególnie ciężki u najmłodszych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6 – go miesiąca życia. Choroba wywołana przez rotawirusy objawia się częstymi wymiotami i biegunkami, które szybko doprowadzają do skrajnego odwodnienia dziecka, wymagającego hospitalizacji.

Szczepionkę przeciw wirusom podaje się doustnie i jest ono skuteczne praktycznie w 100%. Daje więc bardzo wysoką gwarancję uchronienia dziecka od zarażenia, ale dodatkowo i w sposób pośredni zabezpiecza rodzica przez ciężkim przebiegiem choroby.

Jak mówi lekarz pediatra z Gabinetu Pediatrycznego w Lublinie: W kontekście szczepień dzieci nie warto przesadzać ani w jedną ani w drugą stronę. To znaczy, że nie jest dobry ani nadmierny sceptycyzm, ani też praktykowanie szczepień masowo bez żadnego pomysłu. Oczywiście są te obowiązkowe, które wykonać trzeba i nie ma ku temu wątpliwości. W przypadku szczepień nieobowiązkowych radą służą pediatrzy, którzy wykonują odpowiednie badania i konsultacje.

Zalecane szczepienie przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu

Choroba przenoszona przez kleszcze jest niezwykle groźna dla organizmu. Prowadzi do zapalenia mózgu lub opon mózgowo – rdzeniowych, które mogą wywołać śmierć. Na początku przez okres nawet 2 tygodni objawy nie muszą się pojawić. Niestety później następuje groźna reakcja wirusowa, która obejmuje układ nerwowy. Śmiertelność nie jest wysoka, natomiast utrwalone zmiany neurologiczne występują znacznie częściej i mogą utrzymać się nawet całe życie.

Aby szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu było skuteczne, trzeba przyjmować dawki przypominające co około 3 – 5 lat. Jest zalecane przede wszystkim dzieciom, które są aktywne i bardzo chętnie spędzają wolny czas na wolnym powietrzu, szczególnie wśród roślin i traw.