masaż tajski
19 stycznia 2022

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Na co pomaga tradycyjny masaż tajski?

Masaż tajski jest popularnym zabiegiem fizjoterapeutycznym, czerpiącym wiele z dawnej medycyny chińskiej i indyjskiej, ajurwedy, akupunktury. Może być wykonywany na mokro (z użyciem różnych akcesoriów) lub sucho. W drugim wypadku określamy go tradycyjnym masażem tajskim. Czym charakteryzuje się klasyczny rytuał tajski i przy jakich dolegliwościach może pomóc?

Czym jest masaż tajski?

Masaż tajski polega na uciskaniu i rozciąganiu poszczególnych fragmentów ciała. Kolejność i intensywność ucisków jest uzależniona od rozmieszczenia kanałów energetycznych (tzw. senów). Masażyści zwykle zaczynają zabieg od pępka, a następnie wędrują ku górze. Wykorzystują przy tym nie tylko dłonie, ale też kolana, ramiona, nogi i stopy.

Istnieje kilka rodzajów rytuału tajskiego. Najpopularniejszym jest tradycyjny masaż tajski, który wykonuje się na sucho, bez użycia dodatkowych przyrządów i substancji. Stanowi on połączenie akupresury i jogi pasywnej. Ten rodzaj polega na wykorzystaniu pięciu różnych pozycji: na plecach, brzuchu, obu bokach i siedząco. Klasyczna odmiana masażu wymaga obecności dwuczęściowego stroju, który otrzymuje się przed masażem.

Salon masażu Thai Lamai z Poznania oferuje masaż tajski przy wykorzystaniu gorącego oleju kokosowego, olejków aromatycznych i stempli ziołowych. Warto szczególnie zwrócić uwagę na ostatni typ, wykorzystujący bawełniane woreczki z ziołami. Owe mieszanki ziół mogą różnie oddziaływać na organizm, np. kurkuma działa przeciwdepresyjnie i antybakteryjnie.

Na co działa tradycyjny masaż tajski?

Tradycyjny masaż tajski pomaga rozładować napięcie poszczególnych mięśni, stawów i ścięgien. Podczas zabiegu pobudzany jest układ krwionośny i limfatyczny. Pacjent czuje się zrelaksowany i rozluźniony. Klasyczny rytuał tajski poprawia wydolność organizmu i dodaje energii.

W czym pomagają inne masaże?

Decydując się na masaż tajski, warto zwrócić także na inne odmiany, np. przy wykorzystaniu olejków. Jak nazwa wskazuje, wykorzystuje się przy tym różne aromatyczne olejki, np. trawę cytrynową, ekstrakt z lawendy lub jaśminu. Olejkowy rytuał tajski ma działanie kosmetyczne (przyspiesza wydalanie nadmiaru wody i produktów przemiany materii z organizmu), a także wspomaga układ odpornościowy i nerwowy.

Innym popularnym rodzajem rytuału tajskiego jest refleksologia, czyli tajski masaż stóp. Polega on na uciskaniu różnych punktów w obrębie stóp, łydek, kostek (odpowiadających za poszczególne organy). Refleksologia pomaga stymulować procesy trawienne, wzmacniać układ hormonalny. Zabieg poleca się osobom cierpiącym na zaburzenia snu.