ziololecznictwo
13 grudnia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Możliwości ziołolecznictwa

Współczesne ziołolecznictwo stanowi oficjalny dział medycyny i farmakologii. Nazywane jest także fitoterapią lub fitofarmakologią i opiera się wykorzystaniu leczniczej mocy niektórych roślin w terapii rozmaitych schorzeń.

Długa tradycja ziołolecznictwa

Lecznicze właściwości roślin były wykorzystywane już przez naszych starożytnych przodków, a dowody na takie praktyki znajdujemy m.in. w dziełach Piliniusza i Herodota. Ziołolecznictwo towarzyszyło więc ludziom przez całe wieki rozwoju cywilizacji i zastępowało znane nam dziś farmaceutyki na długo przed powstaniem medycyny konwencjonalnej – zauważa nasz rozmówca z ZOZ Euro-Klinika.

Ziołolecznictwo i medycyna konwencjonalna

Ziołolecznictwo często kojarzone jest z medycyną alternatywną i rzeczywiście stanowi ważną podstawę tego nurtu, jednak znajduje zastosowanie również w podejściu klasycznym. Medycyna konwencjonalna traktuje stosowanie preparatów ziołowych jako dobrą formę uzupełnienia terapii, pod warunkiem, że dobierane są one ostrożnie.

Stosowanie fitoterapii na własną rękę jest zdecydowanie niewskazane, ze względu na skutki uboczne, jakie może powodować łączenie niektórych ziół ze zwykłymi farmaceutykami, czy nawet nieumiejętne komponowanie kilku rodzajów roślin.

Natomiast mikstury dobrane w oparciu o wcześniejszą diagnozę lekarską i konsultacje dotyczące innych przyjmowanych leków, stanowią ważne wsparcie terapii, przyspieszają leczenie, pomagają ulżyć w dolegliwościach chorobowych oraz skutkach ubocznych bardziej inwazyjnych metod leczenia.

Możliwości zastosowania ziołolecznictwa

Obecnie znanych jest kilkaset gatunków ziół o naukowo udowodnionym działaniu zdrowotnym. Po możliwości ziołolecznictwa najczęściej sięgamy w leczeniu chorób układu pokarmowego i moczowego, a także skóry. Wyciągi i napary ziołowe z powodzeniem stosowane są w łagodzeniu dolegliwości związanych z zaburzeniami nastroju i w stanach podwyższonej nerwowości.

Nieco mniej popularne są wciąż zioła pomocne w terapii chorób metabolicznych czy chorób narządów ruchu, jednak i tutaj specjalista jest w stanie dobrać mieszanki, które znacznie ułatwią pacjentowi powrót do zdrowia i lepszego samopoczucia.