bole kregoslupa
12 lipca 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Moc nawyku – znaczenie prawidłowej postawy w przeciwdziałaniu bólom kręgosłupa

Bóle w okolicach kręgosłupa są prawdziwą bolączką społeczeństw krajów rozwiniętych. Tego typu dolegliwości mają duży wpływ na nasze życie. Bardzo często uniemożliwiają nam wykonywanie swojej pracy czy nawet najprostszych codziennych czynności. Tymczasem istnieją bardzo proste metody na radzenie sobie z nimi. Okazuje się bowiem, że najpowszechniejszą przyczyną powstawania bólu, są nasze złe nawyki, których skutkiem jest nadwyrężanie kręgosłupa oraz utrata przez niego swojej naturalnej elastyczności.

Dlaczego boli – przyczyny powstawania bólu

Na bóle karku i krzyża najczęściej skarżą się mieszkańcy krajów rozwiniętych, których mieszkańcy praktykują głównie siedzący tryb życia. Podczas siedzenia mało kto zwraca uwagę na to, żeby kręgosłup przybierał prawidłową postawę. Naszym najczęstszym grzechem jest garbienie się, przez co kręgosłup jest narażony na bardzo duże przeciążenia. Bardzo rzadko również zwracamy uwagę na prawidłowe dostosowanie oparcia fotela. Te dwa, wydawałoby się bardzo niepozorne elementy są niezwykle dużym wysiłkiem dla kręgosłupa. Nienaturalne siedzenie sprawia, że gubi on swoją naturalną postawę na rzecz postawy przygiętej, a to z kolei prowadzi do uszkodzeń znajdujących się pomiędzy kręgami dysków (krążków międzykręgowych) i sprawia, że zaczynamy odczuwać ból.

Według badań bóle kręgosłupa o podłożu mechanicznym stanowią ponad 97 proc. wszystkich tego typu dolegliwości. To oznacza, że inne przyczyny powstawania bólu, m.in. nowotwory czy zapalenia ropne, dotyczą jedynie od 2 do 3 proc. wszystkich pacjentów.

Pozytywne nawyki

O przyczynach powstawania bólu w okolicach kręgosłupa wiemy dziś tak wiele dzięki wieloletniej pracy z pacjentami nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego. Głównym elementem opracowanej przez niego metody radzenia sobie z bólem w okolicach kręgosłupa (metody McKenziego) jest właśnie edukacja pacjentów na temat przyswajania pozytywnych nawyków związanych z prostym siedzeniem i niegarbieniem się. Żeby pozbyć się nękającego nas bólu, konieczne jest bowiem mechaniczne odwrócenia zaistniałych w kręgosłupie zmian. Pacjent zgłaszający się do terapeuty posiadającego certyfikat Instytutu McKenziego poddawany jest szczegółowym badaniom diagnostycznym. Na podstawie wywiadu oraz badań manualnych terapeuta jest w stanie dokładnie określić miejsce w którym doszło do uszkodzenia oraz jego kierunek.

Następnym etapem jest indywidualne dobranie skutecznej terapii, którą pacjent jest w stanie wykonywać samodzielnie w domu. Obok edukacji pacjenta na temat nawyku utrzymywania naturalnej pozycji kręgosłupa, drugim elementem terapii zazwyczaj jest wykonywanie określonego ćwiczenia, które sprawia, że kręgosłup odzyskuje swoją sprawność.

Więcej na temat metody McKenziego można przeczytać na stronie jedynego w Polsce certyfikowanego Instytutu McKenziego – www.mckenzie.pl.