wybielanie zębów
2 sierpnia 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody wybielania zębów

Chęć posiadania pięknych i białych zębów wiąże się z koniecznością wyboru właściwej metody ich wybielania. To od niej zależy, jak dalece będziemy zadowoleni z efektu i jak długo będzie się on utrzymywał. Wbrew reklamom past, płynów i innych produktów wybielających najlepsze rezultaty daje tylko i wyłącznie zabieg przeprowadzony w gabinecie dentystycznym. Sprawdźmy zatem, jakie metody wybielania stosują dentyści i czym się one różnią?

Techniki wybielania stosowane przez stomatologów

Wybielanie zębów to temat, wokół którego przez lata narosło wiele mitów i zakłamań. Producenci preparatów reklamowanych jako wybielające próbują przekonywać, że aby zapewnić sobie długotrwały i śnieżnobiały uśmiech, wcale nie trzeba odwiedzać stomatologa. Jednak zapewnienia te są, delikatnie mówiąc, dalekie od prawdy. Ogólnodostępne i reklamowane produkty wybielające mają krótkotrwałe działanie, dodatkowo rezultaty ich stosowania są na bardzo niskim poziomie, mogą nam również przynieść więcej złego niż dobrego. Wystarczy wspomnieć, że wybielać można wyłącznie zęby zdrowe, bez żadnych niezabezpieczonych ubytków i takie, które zostały oczyszczone z kamienia nazębnego. Dlatego właśnie planując wybielanie zębów, należy skonsultować się z dentystą. Jak bowiem wyjaśnia jeden z lekarzy pracujących w Klinice Stomatologii w Kamieniu Pomorskim, oferującej szeroką gamę zabiegów m.in. wybielanie zębów:

Wybielanie bez względu na metodę, jaką się stosuje, to zawsze zabieg ingerujący w strukturę zębów. Stąd też powinien być wykonywany pod nadzorem specjalistów. Decydując się na zabieg wybielania przeprowadzany przez dentystę, mamy pewność, że lekarz dokona oceny stanu naszego uzębienia i dobierze najbardziej efektywny sposób wybielania. Zasadniczo do wyboru mamy metodę nakładkową oraz naświetleniową. Pierwsza z nich wykorzystuje specjalne szyny z winylu, które są dopasowywane do kształtu szczęki pacjenta. Jest to bardzo ważne, ponieważ wewnątrz szyny znajduje się środek wybielający. Szynę należy zakładać na kilka godzin dziennie, a cała kuracja trwa od jednego do dwóch tygodni. Z kolei metoda naświetleniowa przeprowadzana może być wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Pierwszy etap zabiegu polega na nałożeniu na zęby pacjenta żelu tlenowego oraz żelu ochronnego na jego dziąsła. W następnym kroku zęby naświetla się niebieskim promieniowaniem, które aktywuje cząsteczki żelu tlenowego, inicjując w ten sposób proces wybielania. Rezultaty tej metody są widoczne już po dwudziestu minutach, gdyż mniej więcej tyle trwa cały zabieg.

Dlaczego warto wybielać zęby?

Głównym powodem, dla którego decydujemy się na wykonanie zabiegu wybielania zębów, są względy estetyczne. Jednak warto wiedzieć, że wybielanie zębów jest również uzasadnione z powodów zdrowotnych. Nasze zęby cały czas są narażone na kontakt z różnego rodzaju substancjami zawartymi w napojach i jedzeniu. Duża część z nich ma negatywny wpływ na stan naszego uzębienia. W rezultacie na szkliwie pojawiają się przebarwienia oraz kamień, które mogą osłabiać strukturę zębów oraz przyśpieszać powstawanie ubytków. Profesjonalne piaskowanie i wybielanie zębów nie tylko skutecznie usuwa kamień i przebarwienia, ale również powoduje, że zęby stają się bardziej odporne na działanie bakterii wywołujących próchnicę. W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że żyjące w kamieniu nazębnym patogeny mogą prowadzić do poważnych chorób innych organów, takich jak m.in. serce i nerki. Jak widać, wybielanie zębów nie tylko czyni je piękniejszymi, ale i zdrowszymi.