28 stycznia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody wybielania zębów

Dziś piękny i biały uśmiech to marzenie łatwe do spełnienia. Istnieje wiele metod wybielania zębów. Pamiętajmy jednak o tym, że nie każda z nich będzie dla nas odpowiednia i bezpieczna. Dlatego też najlepiej jest odwiedzić gabinet stomatologiczny. Lekarz dobierze właściwą metodę, a my będziemy cieszyć się zdrowym i śnieżnobiałym uzębieniem przez długi czas. Jak to wygląda w praktyce i jakie sposoby są obecnie wykorzystywane?

Popularne metody wybielania zębów

Decyzję o tym, jak sprawić, aby nasze zęby były białe, a przy tym zdrowe, pozostawmy specjalistom. Tylko oni mogą nam pomóc w osiągnięciu zadowalających i długotrwałych efektów wybielania zębów. Ponadto – co niezwykle istotne – zaproponowane przez nich rozwiązania będą całkowicie bezpieczne.

Wśród stosowanych obecnie sposobów wyróżniamy między innymi dwie bardzo popularne metody – nakładkową oraz Beyond Whitening. Na czym polega każda z nich?

Wybielanie zębów metodą nakładkową

W tej metodzie wykorzystywany jest preparat wybielający taki jak na przykład żel Opalescence oraz specjalne elastyczne nakładki, ściśle dopasowane do naszych zębów. To, co charakterystyczne w tym sposobie na białe zęby to fakt, że możemy go stosować samodzielnie w domu. Ale – co ważne – pod kontrolą lekarza stomatologa.

Aby ta metoda odniosła oczekiwane rezultaty, przed jej zastosowaniem zęby pacjenta muszą zostać dokładnie oczyszczone z osadu i kamienia. Następnie każdego wieczoru przed snem powinien on wypełniać otrzymane od lekarza szyny wybielającym żelem. Przez noc zawarta w nim substancja czynna – którą jest nadtlenek karbamidu w odpowiednim stężeniu – sprawi, że jego uśmiech stanie się bielszy. Efekty takich zabiegów standardowo można zaobserwować już po pierwszych kilku nocach. Chyba że zęby są bardzo ciemne, wówczas na piękny uśmiech trzeba poczekać nieco dłużej – wyjaśnia nasz rozmówca, stomatolog z gabinetu Dental Complex w Rudzie Śląskiej.

Metoda nakładkowa jest bezpieczna dla naszych zębów i nie uszkadza ich struktury. Nie jest jednak wskazana dla osób borykających się z chorobami dziąseł oraz błon śluzowych. Nie należy jej stosować również na zębach zaatakowanych próchnicą bez ich wcześniejszego leczenia. Ponadto nie zaleca się wybielania zębów, które nie zakończyły swojego rozwoju. W praktyce oznacza to, że metoda nakładkowa jest odpowiednia dla osób po 18 roku życia. Warto wiedzieć także o tym, że nadtlenek karbamidu nie rozjaśni barwy martwych zębów.

Wybielanie metodą Beyond Whitening

Ta metoda z kolei polega na jednorazowym zabiegu, przeprowadzanym w gabinecie stomatologicznym i trwającym do 45 minut. Wyróżnia się ona wysokim stopniem bezpieczeństwa i skuteczności. Na rezultaty nie trzeba długo czekać, a bywają one naprawdę imponujące. Sposób ten działa bowiem i na przebarwienia znajdujące się w głębi struktury zębów.

Podczas zabiegu metodą Beyond Whitening nakładany jest wybielający żel, zawierający utleniacz, którego działanie uaktywnia w pełni dla nas bezpieczne zimne światło lampy Beyond. Wybielanie tym sposobem daje efekt rozjaśnienia zębów nawet do 14 tonów, a otrzymane podczas niego rezultaty mogą się utrzymywać i do 3 lat.

Przy metodzie Beyond Whitening istotne jest dobranie odpowiedniego pH żelu wybielającego. Jego wartość powinna gwarantować ochronę dla szkliwa. Ponadto należy wiedzieć, że z takiego rozwiązania nie mogą korzystać osoby poniżej 16 roku życia oraz kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią. Tego typu wybielania nie zaleca się również tym, którzy posiadają znaczne ubytki w uzębieniu.