Metody rehabilitacji po urazach kregoslupa ledzwiowego i szyjnego
14 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody rehabilitacji stosowane po urazach kręgosłupa

Urazy kręgosłupa mogą mieć różne podłoże, ale zwykle są dość bolesną dolegliwością, która wymaga rehabilitacji. Niekiedy uszkodzenia odcinka kręgosłupa mogą być na tyle poważne, że chory nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, ma zaburzenia czucia czy niedowład kończyn. W artykule wyjaśniamy, na czym w zależności od typu urazu kręgosłupa, polega proces rekonwalescencji i jakie czynności obejmuje rehabilitacja.

Rehabilitacja po urazie kręgosłupa lędźwiowego 

Dochodzenie do siebie po tego typu urazie może trwać nawet przez okres 2 lat. W tym czasie stosuje się m.in. kinezyterapię z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ortopedycznego. Z początku chory skupia się głównie na wykonywaniu biernych ruchów, dopiero później można stopniowo wprowadzać aktywność czynno-bierną, czynną i z oporem. Fizjoterapeuci rekomendują ćwiczenia synergistyczne, wspomagane oraz zgodnie z techniką odtwarzania i skurczów izotonicznych. Zalecane są również ćwiczenia z taśmą rehabilitacyjną. Oprócz tego prawidłowe funkcje odcinka lędźwiowego w przypadku niedowładów kończyn można przywrócić za pomocą regularnych masaży (np. izometrycznego, poprzedzonego masażem klasycznym i masażu wirowego kończyn). Skuteczną metodą leczenia niedowładów jest również technika poizometrycznej relaksacji mięśni (PIR), galwanoterapia, elektrostymulacja czy magnetostymulacja. Profesjonalne zabiegi z zakresu fizykoterapii oferuje niepubliczny ośrodek o specjalizacji rehabilitacyjnej Revita Dukla.

Rehabilitacja po urazie kręgosłupa szyjnego 

Szyjny odcinek kręgosłupa jest dość mocno narażony na urazy. Duży zakres ruchomości, słabo rozbudowane mięśnie czy delikatna budowa kostna sprzyjają uszkodzeniom rdzenia kręgowego. Rehabilitacja w przypadku uszkodzenia rdzenia obejmuje kilka etapów. Fizjoterapeuci zalecają wykonywanie ćwiczeń oddechowych, które wzmacniają mięśnie oddechowe i ułatwiają usuwanie wydzieliny oskrzelowej. Niezbędna jest terapia oparta na ćwiczeniach biernych porażonych kończyn oraz różnych ćwiczeń według koncepcji neurofizjologicznych. Przydatne są również zabiegi o działaniu regeneracyjnym i pobudzającym wzrost kości, ponadto – masaż i techniki manualne. Dużą popularnością w leczeniu urazów kręgosłupa cieszy się stosowanie specjalnych plastrów o działaniu stabilizującym i odciążającym – tzw. kinesiotaping. Warto też wspomnieć o neuromobilizacji, czyli napinaniu i rozciąganiu tkanek nerwowych w celu poprawy ich regeneracji i elastyczności.