niszczenie komórek nowotworowych
7 marca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody niszczenia komórek nowotworowych

Wiadomość o nowotworze niejednokrotnie „ścina z nóg”. W pierwszej chwili u wielu pacjentów pojawia się myśl o śmierci. Warto pamiętać, że jest to choroba, którą można nie tylko leczyć, ale też wyleczyć. Wbrew panującemu przekonaniu, dobrze dopasowana terapia nowotworowa może przynieść zadowalające skutki. Medycyna opracowała szereg metod pozwalających na skuteczne niszczenie komórek nowotworowych. Jakie wyróżniamy? I co warto o nich wiedzieć?

Leczenie chirurgiczne

Zabiegi operacyjne to jeden z podstawowych sposobów leczenia nowotworów. Wykonywane są jako jedyna forma leczenia w przypadku wcześnie wykrytych postaci, bądź jako element terapii skojarzonej. Specjaliści z Optimed Pro-Office wyjaśniają, że nowoczesne urządzenia medyczne pozwalają przeprowadzić je jako radykalne leczenie miejscowe, zabieg zmniejszający masę guza czy też zabieg interwencyjny. Możliwość leczenia chirurgicznego zawsze rozpatrywana jest w pierwszej kolejności. Może mu towarzyszyć leczenie skojarzone, np. chemioterapia.

Jeśli nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia chirurgicznego, np. z takich powodów jak rozsiany proces choroby nowotworowej stosowana jest radioterapia lub chemioterapia. W przypadku guzów umiejscowionych w tzw. miejscach krytycznych np. blisko naczyń czy przewodów anatomicznych zastosowanie mają nowoczesne metody niszczenia komórek nowotworowych.

NanoKnife

Jedną z nowocześniejszych metod umożliwiających zniszczenie zmian jest zabieg przy użyciu urządzenia NanoKnife. Wykorzystuje ono prąd o wysokim napięciu, który oddziałuje w postaci mikrosekundowych impulsów na chore tkanki. Ten sposób walki z chorobą stosowany jest głównie w przypadku raka trzustki, prostaty, nerki czy guzków wątroby. Najważniejszą zaletą jest możliwość leczenia przypadków, które zostały uznane za nieoperacyjne. Jak każda metoda, i ta nie daje 100% gwarancji wyleczenia, aczkolwiek pozwala wydłużyć czas życia pacjenta i podnieść jego jakość. Urządzenie to znajduje się w kilku ośrodkach w Polsce. Niestety dostępne jest odpłatnie, gdyż nie podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Chemioterapia

Chemioterapia to metoda leczenia nowotworu za pomocą związków chemicznych wykazujących działanie niszczące chore komórki. Polega ona na podaniu leków cytostatycznych, odpowiadających za zahamowanie i zaburzenie procesu ich podziału, doprowadzając je ostatecznie do śmierci. Niestety, może ona mieć też negatywny wpływ na zdrowe komórki, które szybko się dzielą np. szpik kostny czy włosy. W rezultacie mogą się pojawić również efekty uboczne w postaci np. wypadających włosów. Niejednokrotnie jednak chemioterapia pomaga całkowicie wyleczyć pacjenta. W trudnych przypadkach wspomaga inne metody bądź pozwala złagodzić objawy w zaawansowanym stadium rozwoju.

Radioterapia

Radioterapia to sposób na miejscowe leczenie guza za pomocą energii promienistej. Stosowane są do tego celu specjalistyczne urządzenia emitujące promieniowanie X, promieniowanie gamma, elektrony, cząstki alfa i promieniowanie neutronowe. Rozróżnić można jej dwa rodzaje – teleterapię w sytuacji, gdy źródło naświetlania umieszczone jest w pewnej odległości od guza, oraz brachyterapię, gdy znajduje się ono w bezpośredniej bliskości. Stosowana jest też jako leczenie uzupełniające po przeprowadzonym zabiegu operacyjnym.