Metody leczenia prochnicy
20 września 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody leczenia próchnicy

Próchnica to jeden z powszechnych problemów z uzębieniem dotyczący zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego warto regularnie odbywać wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wczesne wykrycie problemu pozwoli go łatwiej usunąć, ale na czym w zasadzie polega leczenie? Dowiesz się tego, czytając tekst.

Próchnica – co trzeba o niej wiedzieć?

Zaniedbywanie higieny jamy ustnej oraz niewłaściwa dieta mogą prowadzić do licznych problemów z zębami, a próchnica jest jednym z nich. Objawia się ona plamami widocznymi na szkliwie, a także ubytkami (wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby). Sygnałami informującymi o tym, że konieczne jest leczenie próchnicy, są między innymi ból zębów oraz nadwrażliwość na zimno lub ciepło. U stomatologa należy bywać regularnie, ale niepokojące objawy to znak, że trzeba udać się do gabinetu dentystycznego jak najszybciej. Nieleczona próchnica może powodować coraz bardziej odczuwalne dolegliwości, a ostatecznie doprowadzi do utraty zęba czy do pojawiania się innych chorób, nawet tych niezwiązanych z jamą ustną.

Jak leczy się próchnicę?

Przez to, że próchnica stanowi tak powszechny problem, istnieją na szczęście skuteczne metody leczenia jej. Większość osób słyszała zapewne o plombach, którymi uzupełnia się ubytki. Plombowanie to zabieg, który przeprowadza się, gdy w zębie pojawią się już uszkodzenia w postaci „dziur”. Na tym etapie choroba rozwija się jeszcze szybciej, dlatego trzeba działać od razu. Stomatolog oczyszcza wskazane miejsce, a potem wypełnia ubytek, używając odpowiedniego materiału.

Metodą stosowaną na początku rozwoju choroby jest remineralizacja. Polega ona na pokryciu plam odpowiednim preparatem, na przykład fluorkowym. Dzięki temu przebarwienia są mniej widoczne, a ząb lepiej chroniony. Z kolei w poważniejszych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie leczenia kanałowego. Wizyty u dentysty kojarzą się pacjentom z bólem i dyskomfortem, ale nie musi tak być. Obecnie stosowane są znieczulenia, które zmniejszają nieprzyjemne odczucia. Poza tym warto wybrać dentystę, który reaguje na sugestie pacjenta i dba o to, aby oszczędzić mu bólu. Leczenie próchnicy odbywa się na przykład w gabinetach Ar-Dent z Sokołowa Małopolskiego i Żołyni. Profesjonalne podejście stomatologów ma znaczenie zarówno dla komfortu pacjenta, jak i dla skuteczności leczenia oraz trwałości efektów. Współpraca z profesjonalistami to najlepsza gwarancja zadowolenia. Leczenie można przeprowadzać zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ.