kardiolog
10 listopada 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody leczenia nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze to częsta choroba układu krążenia, z którą zmaga się wiele osób.  Skutki zaniedbania oraz nieodpowiedniego leczenia tego schorzenia mogą być dla nas bardzo poważne. Dlatego też, nie powinniśmy bagatelizować problemu, jakim jest nadciśnienie tętnicze. Na szczęście, z pomocą przychodzi nam wiedza i nauka, która proponuje skuteczne metody leczenia nadciśnienia tętniczego.

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jakie są jego objawy?

Jak mówi kardiolog ze Specjalistycznego Gabinetu Kardiologicznego w Łodzi, o nadciśnieniu możemy mówić, kiedy w ściśle określonych warunkach ciśnienie tętnicze stale przekracza dopuszczalne normy. Te normy wynoszą w wartości skurczowej mniej niż 140 mm Hg oraz w wartości rozkurczowej nie powinny przekraczać 90 mm Hg. Objawy nadciśnienia tętniczego mogą nie być oczywiste. Do najczęstszych należą bóle głowy, duszności, potliwość lub uderzenia ciepła, bezsenność, czy też kołatanie serca. Bagatelizowane objawy i niezdiagnozowanie nadciśnienia tętniczego może skutkować nieprawidłową pracą nerek, obrzękiem kończyn, a nawet problemami ze wzrokiem.

Jak więc leczyć nadciśnienie?

Jedną z najskuteczniejszych metod walki z nadciśnieniem są środki farmakologiczne, tak zwane leki hipotensyjne. Mogą być one brane pojedynczo lub w różnych kombinacjach zgodnie z zaleceniami kardiologa.  Jednak, aby leczenie farmakologiczne przyniosło zamierzony efekt, niezbędna jest zmiana dotychczasowego trybu życia. Niezwykle ważna przy walce z nadciśnieniem jest odpowiednia dieta. Powinniśmy w znacznym stopniu ograniczyć sól oraz wzbogacić dietę w potas, wapń, magnez, czy też czosnek lub ciemną czekoladę. Jeśli należymy do osób otyłych, konieczne będzie zrzucenie zbędnych kilogramów, a szczególnie wyeliminowanie spożycia tłuszczów zwierzęcych. Zmniejszenie wagi o 2 kilogramy przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia o 1-2 mm Hg. Dodatkowo powinniśmy całkowicie zrezygnować z palenia oraz zwiększyć aktywność fizyczną. Możemy również wspomóc się preparatami ziołowymi, ale tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ponieważ niektóre zioła mają negatywny wpływ na działanie leków.

Jeśli podejrzewamy, że mamy problemy z nadciśnieniem, warto skonsultować się z kardiologiem. Specjalista zdiagnozuje rodzaj nadciśnienia tętniczego oraz dobierze odpowiednie leki. Pamiętajmy, że nadciśnienie może mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Dlatego też, nie bagatelizujemy jego objawów i zadbajmy o zdrową dietę oraz tryb życia.