rehabilitacja kręgosłupa
21 listopada 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody leczenia kręgosłupa po urazach

Kręgosłup jest strukturą kostną, która odpowiada za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała i stanowi ochronę dla organów wewnętrznych. Niestety może zdarzyć się sytuacja, w której pewna część kręgosłupa ulegnie uszkodzeniu, powodując silne dolegliwości bólowe. Jakie są metody leczenia urazów kręgosłupa? Gdzie warto się zgłosić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Fizykoterapeutyczne leczenie urazów kręgosłupa

Urazy kręgosłupa mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Ich częstą przyczyną są nieszczęśliwe wypadki, a niekiedy brak aktywności i niezdrowy styl życia. Obecnie wiele osób prowadzi siedzący tryb życia i większość czasu spędza w pozycji siedzącej. Wówczas mogą pojawić się dolegliwości bólowe, a niekiedy nawet uszkodzenia struktur kręgosłupa. W takiej sytuacji pomocna może okazać się fizykoterapia.

Fizykoterapia polega na wykorzystywaniu czynników fizycznych, takich jak na przykład światło, magnetyzm, czy też prąd w celach leczniczych. Jedną z metod leczenia jest elektroterapia, która podczas wykonywania zabiegów wykorzystuje różne natężenie prądu. Elektrostymulacja jest skuteczna w leczeniu dyskopatii, a także przewlekłych bólów kręgosłupa.

Kolejną metodą leczenia urazów kręgosłupa jest magnetoterapia. Podczas leczenia wykorzystuje ona pole magnetyczne, które wnika w głąb zmienionych chorobowo komórek i stymuluje je do regeneracji. Dzięki temu można skutecznie leczyć osteoporozę, a nawet złamania kręgosłupa. W celu leczenia urazów kręgosłupa warto udać się do Gabinetu Rehabilitacji Kręgosłupa.

Jakie są inne skuteczne metody leczenia kręgosłupa po urazach?

Równie skuteczną metodą leczenia urazów kręgosłupa może okazać się kinezyterapia. Podczas leczenia wykorzystuje ona różne formy ruchu, które dopierane są do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Kinezyterapia obejmuje między innymi ćwiczenia izometryczne polegające na napinaniu wybranych partii mięśniowych.

Podczas kinezyterapii pacjent wykonuje też ćwiczenia z obciążeniami, które dodatkowo wzmacniają mięśnie i są skuteczne w leczeniu bólu kręgosłupa. Po przebytych urazach kręgosłupa niezwykle ważne jest rozciąganie pospinanych mięśni. Jest to istotne w przypadku dyskopatii, a także zwyrodnień i bóli kręgosłupa.

Kolejną skuteczną metodą leczenia jest chiropraktyka. Opiera się ona na terapii manualnej, w wyniku której za pomocą odpowiedniego ucisku dłońmi, można usunąć skrzywienia kręgosłupa, rwę kulszową, a nawet kręgozmyki. Chiropraktyka jest też jedną ze skuteczniejszych metod leczenia nerwobóli kręgosłupa, karku i ramion.