leczenie hemoroidów
12 października 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody leczenia hemoroidów

Na początek warto sobie odpowiedzieć: czym właściwie są hemoroidy? Są to żylaki odbytu, które znajdują się podśluzówkowo w kanale odbytnicy lub w jej końcowym odcinku. Same w sobie hemoroidy występują u wszystkich ludzi i są ważną częścią ciał – kontrolują proces wydalania oraz uszczelniają światło odbytu. Problemy z hemoroidami zaczynają się dopiero w momencie, gdy dochodzi do ich zbyt dużego ukrwienia. Wtedy dochodzi do problemów związanych z bólem w okolicy odbytu i niemożnością prawidłowego wypróżnienia.

W jaki sposób leczone są hemoroidy?

Niestety prawidłowe leczenie hemoroidów jest procesem dość złożonym. Podstawą jest ocena stopnia zaawansowania choroby. W przypadku zdiagnozowania przez lekarzy pierwszych oznak problemów z hemoroidami często można się spotkać z zaleceniami związanymi z trybem życia. Jednym z nich jest podwyższenie aktywności fizycznej, ponieważ jej zbyt niski poziom może być czynnikiem przyczyniającym się do wystąpienia problemów. Niezwykle ważna jest również dieta. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na produkty, które zwierają duże ilości błonnika. Przyczyniają się one do łatwiejszego wypróżniania i przeciwdziałają zaparciom.

W leczeniu hemoroidów wykorzystywane są również preparaty przeciwzapalne i znieczulające. Mają one za zadanie zmniejszenie powstałego obrzęku oraz znaczne złagodzenie objawów bólowych.

Jeśli żadna z powyższych metod nie przyniesie poprawy, istnieje rozwiązanie w postaci wykonania zabiegu chirurgicznego. Na ogół są one proste i małoinwazyjne. Jednakże, gdy choroba osiągnęła wysoki stopień zaawansowania, możliwe jest, że lekarz skieruje nas na leczenie operacyjne.

Jakie objawy towarzyszą powstaniu problemów z hemoroidami?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że w przypadku wystąpienia poniższych objawów warto skonsultować się z lekarzem np. Gabinetem Chirurgicznym Gastroskopii, Proktologii z siedzibą w Bielsku-Białej.

Głównym objawem występującym przy problemach z hemoroidami są występowanie bólu i pieczenia odbytu. W niektórych przypadkach może im jeszcze dodatkowo towarzyszyć świąd. Znacznie rzadziej jednym z objawów problemów z nadmiernym ukrwieniem hemoroidów jest pojawienie się wydzieliny z odbytu.

Niezwykle alarmującym objawem jest wystąpienie krwi w kale. Może ona świadczyć nie tylko o problemach z hemoroidami, ale również o innych nieprawidłowościach w obrębie układu pokarmowego. Dlatego, gdy tylko zostanie ona zauważona, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.