3 grudnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody leczenia chorób serca

Diagnostyką oraz leczeniem schorzeń układu sercowo-naczyniowego zajmuje się kardiologia. Z roku na rok pojawia się coraz więcej osób, które zmagają z problemami układu krążenia. Ich liczba sprawiła, że stały się już chorobą cywilizacyjną. Niewłaściwie leczone, mogą doprowadzić nawet do śmierci. Jakie choroby serca wyróżniamy? Jakimi metodami można je wyleczyć?

Choroby serca

Do najczęstszych chorób układu sercowo-naczyniowego możemy zaliczyć: chorobę wieńcową, miażdżycę, zawał serca, udar mózgu i wiele innych, których lista jest bardzo długa. Wiele z nich można leczyć odpowiednimi lekami farmakologicznymi, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio szybko wykryte. Niestety, wiele osób nie zwraca uwagi na towarzyszące im objawy, które są zapowiedzią zbliżających się problemów. Wczesne wykrycie schorzeń przez lekarza kardiologa, pozwala uchronić przed najpoważniejszą konsekwencją – śmiercią. Jakie metody stosowane są przez specjalistów?

  • Angioplastyka

Angioplastyka, nazywana przez pacjentów przepychaniem tętnic, jest niezwykle pomocna w walce z miażdżycą. Wykonuje się ją przy leczeniu choroby wieńcowej, ostrego zawału serca, ale też w przypadku, gdy pacjent miał już wszczepione by-passy. Sam zabieg polega na wykonaniu niewielkiego nakłucia tętnicy w pachwinie i wprowadzeniu specjalnego prowadnika i cewnika. Są umieszczane w miejscu przewężenia tętnicy wieńcowej i pompowane. Zwiększająca się obecność balonika, pozwala wgnieść blaszkę w ścianę tętnicy i udrożnić ją. Niestety nie jest to rozwiązanie stosowane przy dużych zmianach miażdżycowych.

  • Stent

Stenty to cieniutkie rurki wykonane z delikatnej siateczki, które wprowadza się do naczyń krwionośnych. Po umieszczeniu ich we właściwym miejscu, elementy rozprężają się i są wsparciem dla słabych ścianek naczynia. Jest to rozwiązanie stosowane u pacjentów, u których oczyszczone z cholesterolu ścianki naczyń stają się wiotkie. Pozwalają ochronić żyły przed zapadnięciem jak i zablokowaniem przepływu krwi. Dodatkowo, chronią ściany przed ponownym odkładaniem się cholesterolu.

  • By-passy

Metoda wszczepienia by-passów jest stosowana w sytuacji, gdy tętnice sercowe stają się całkowicie zarośnięte i niemożliwe jest przywrócenie im prawidłowego stanu za pomocą stentów bądź balonikowania. By-passy to nic innego, jak nowe połączenia tzw. pomosty aortalno-wieńcowe, którymi płynie krew. Wszczepienie ich odbywa się pod pełną narkozą. Nowe, zdrowe naczynia pobierane są z żył podudzia i wszczepiane w zarośnięte miejsce, w klatce piersiowej. W trakcie zabiegu, pacjent podłączony jest pod tzw. krążenie pozaustrojowe.

Chcąc uniknąć korzystania z opisanych zabiegów, warto regularnie wykonywać badania i kontrolować sytuację, korzystając z pomocy profesjonalnych poradni, takich jak OPTIMAMED. Profilaktyka przede wszystkim!