3 kwietnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody leczenia bólów kręgosłupa

Bóle w okolicach kręgosłupa są bardzo uciążliwą dolegliwością, która niestety dotyka coraz większą grupę osób. Na szczęście dziś o przyczynach powstawania bólów kręgosłupa oraz o ich skutecznym leczeniu wiemy znacznie więcej niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Najważniejszych odkryć w tej dziedzinie dokonał nowozelandzki fizjoterapeuta Robin McKenzie. Dlaczego opracowana przez niego metoda McKenziego jest tak skuteczna?

Leczenie bólów kręgosłupa przed metodą McKenziego

Przed opracowaniem metody McKenziego leczenie bólów kręgosłupa polegało przede wszystkim na tłumieniu objawów bólowych. Cierpiący z powodu bólu pacjent umawiał się na wizytę u lekarza, a ten nie potrafiąc przypisać jego dolegliwości do żadnej konkretnej jednostki chorobowej przepisywał mu silne leki przeciwbólowe. Niestety takie działanie było bardzo krótkowzroczne, ponieważ leki przeciwbólowe przynosiły chwilową ulgę, ale nie były w stanie zwalczyć przyczyn powstania bólu, a jedynie ich objawy. Z czasem, po dłuższym przyjmowaniu tego typu leków, organizm pacjenta przyzwyczajał się do ich działania i te niestety przestawały pomagać.

Odkrycie przyczyn powstawania bólu kręgosłupa

Dlatego odkrycie dokładnych przyczyn powstawania bólu kręgosłupa było tak bardzo ważnym momentem. Robin McKenzie prowadząc prywatną praktykę, w której przyjmował pacjentów z przewlekłymi bólami karku i krzyża odkrył, że większości z nich ulgę przynosiło wykonywanie konkretnych ruchów. Było to dowodem na to, że przyczyn powstawania tego typu bólów należy szukać nie w chorobach ogólnoustrojowych, ale w urazach mechanicznych kręgosłupa. Z czasem udało mu się określić także dokładne przyczyny powstawania tych urazów, których wyeliminowanie stało się głównym elementem metody McKenziego.

Leczenie bólu kręgosłupa w metodzie McKenziego

Dziś metoda McKenziego jest już stosowana niemal na całym świecie. Także w Polsce działa Instytut McKenziego w  Poznaniu, który oprócz leczenia pacjentów, zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń dla lekarzy i fizjoterapeutów. Podstawowym elementem metody McKenziego jest szczegółowa procedura diagnostyczna, która pozwala terapeucie posiadającemu certyfikat Instytutu McKenziego na precyzyjne określenie przyczyn powstania bólu oraz na dostosowanie skutecznej terapii. Najczęstszymi przyczynami bólów są przeciążenia na jakie każdy z nas naraża swój kręgosłup poprzez nieutrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia, chodzenia czy wykonywania zwykłych codziennych czynności.  Przeciążenia te powodują utratę przez kręgosłup swojej naturalnej elastyczności, a po pewnym czasie powstawania mikrouszkodzeń, które są bezpośrednią przyczyną powstawania bólu.

Zadaniem terapeuty jest więc edukacja pacjenta, w jaki sposób ma unikać negatywnych nawyków postawy, które będą później doprowadzały do nawrotów bólu, oraz zalecenie samodzielnego wykonywania prostego ćwiczenia, które z czasem doprowadzi do odwrócenia zaistniałych w obrębie kręgosłupa zmian.