komputerowe badanie oczu
6 marca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metody badań wzroku

Od regularnego przeprowadzania badania wzroku zależy w dłuższym okresie komfort i zdrowie każdego pacjenta. Do okulisty można zgłaszać się nie tylko z zauważalnym problemem, ale najlepiej profilaktycznie. Współczesny tryb życia i praca przed komputerem przyspieszają bowiem negatywne procesy, czego konsekwencją jest pogorszenie się widzenia. Jakie metody badania wzroku warto znać i wykonywać?

Autorefraktometr – komputerowe badanie wzroku

Jedną z bardziej nowoczesnych metod oceny stanu wzroku jest badanie z wykorzystaniem autorefraktometra, czyli specjalnego komputera. Badanie jest bezbolesne, trwa kilka minut i stanowi jeden z elementów kompleksowej diagnostyki okulistycznej. W ten sposób można powiem określić stopień refrakcji wzroku, dobrać przybliżoną wartość korekcji optycznej oraz uchronić przed zastosowaniem nieodpowiedniej optyki, czego konsekwencją mogą być bóle i zawroty głowy, pieczenie oczu itd.

Pacjent układa podbródek na specjalnej podpórce i spogląda wprost przed siebie, na otwór z soczewką. Specjalista wpuszcza do oczu nieszkodliwą i niewyczuwalną wiązkę promieni podczerwonych. Następnie analizowane są ich refluksy od układu optycznego oka. Procesor komputera w autorefraktometrze przelicza zgromadzone dane na wielkość refrakcji oka badanego pacjenta.

Podczas badania komputerowego oczu można także sprawdzić, jak pacjent widzi w sugerowanej korekcji. Niezbędny jest do tego jego czynny udział – powinien on opisać lekarzowi subiektywne odczucia związane z proponowaną mocą soczewek korekcyjnych.  

Tradycyjne badanie ostrości wzroku

To badanie zapewne przechodziło większość pacjentów. Być może pamiętasz białe tablice z rzędami czarnych liczb i liter, które należało odczytać „od góry do dołu”. Jest to tradycyjna metoda badania ostrości wzroku, przeprowadzana każdorazowo podczas wizyty okulistycznej (i nie tylko).

Idealna wersja zakłada, że jeśli pacjent prawidłowo odczyta rzędów na 10 widocznych na tablicy, to wówczas ma pełną ostrość widzenia.

Tę umiejętność bada się do bali oraz do bliży – w tym drugim specjalista ocenia zdolność czytania drobnego druku. Zazwyczaj ta zdolność zanika po 40. roku życia. Tymczasem już większość ludzi ok. 65. roku życia do czytania używa okularów o wartości + 3,5–4 dioptrii – tłumaczy ekspert z  salonu optycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

Badanie ciśnienia wewnątrz oka

Ta metoda badania nie jest zbyt popularna, bo nie wykonuje się jej każdorazowo. Przeprowadzane jest z użyciem tonometru tradycyjnego lub aplanacyjnego.

W tym pierwszym przypadku, wyrzucane powietrze uderza w rogówkę i odkształca ją. Im wyższe jest ciśnienie wewnątrz oka, tym trudniej odkształcić rogówkę. Drugie z wymienionych urządzeń wyposażone jest z kolei w specjalny pryzmat, który zbliża się do znieczulonego wcześniej oka i w ten sposób przeprowadza się pomiar ciśnienia. Norma dla zdrowego pacjenta osiąga wartość 9-20 mmHG. Warto natomiast zdawać sobie sprawę z tego, że wysokie ciśnienie może świadczyć o różnych schorzeniach, niekoniecznie o jaskrze.