4 lipca 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Metoda McKenziego – Skuteczna metoda leczenia bólu kręgosłupa

Każdy kto odczuwa lub odczuwał bóle w okolicach kręgosłupa wie, jak bardzo nieprzyjemne jest to schorzenie. Z powodu bólu nie jesteśmy w stanie pracować, ani wykonywać prostych codziennych czynności. Na szczęście istnieje skuteczna metoda, która pozwala na leczenie tego typu dolegliwości. Metoda McKenziego pomogła już bardzo wielu ludziom na całym świecie. Dlaczego jest taka skuteczna? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Podstawy metody McKenziego

Metoda McKenziego została opracowana przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę Robina McKenziego, który przez wiele lat pracy z pacjentami, zauważył pewne zależności pomiędzy poszczególnymi rodzajami bólu a ich przyczynami. McKenzie doszedł do wniosku, że aż 97 proc. wszystkich dolegliwości bólowych, z którymi trafiają do niego pacjenci jest spowodowana nie różnego typu chorobami ogólnoustrojowymi, a uszkodzeniami mechanicznymi w obrębie kręgosłupa. Uszkodzenia te są spowodowane przeciążeniami, na które narażamy kręgosłup podczas wykonywania codziennych czynności. Największy wpływ na ich powstawanie ma jednak utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała. Garbienie się, krzywe siedzenie, złe dostosowanie oparcia siedzenia… Powtarzane przez wiele lat obciążenia, z czasem wywołują trwałe uszkodzenie znajdujących się pomiędzy poszczególnymi kręgami dysków, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania dolegliwości bólowych.

Diagnostyka McKenziego – określenie przyczyn powstawania bólu

Odkrycie mechanizmów powstawania bólu pozwoliło McKenziemu na opracowanie skutecznej procedury diagnostycznej, która pozwala na precyzyjne określenie, przyczyn odczuwania bólu przez pacjenta, miejsca w obrębie kręgosłupa, w którym doszło do powstania urazu oraz na dobranie odpowiedniej metody leczenia bólu kręgosłupa.

Diagnostyka w metodzie McKenziego składa się z dwóch elementów: dokładnego wywiadu z pacjentem oraz na badaniu przedmiotowym, polegającym na wykonywaniu przez niego określonych ruchów. Wywiad ma na celu dokładne określenie charakteru odczuwanych objawów oraz zmienności ich nasilenia w różnych fazach dnia. W badaniu przedmiotowym natomiast pacjent wykonuje konkretne ruchy i jeżeli w trakcie ich wykonywania zaczyna odczuwać taki sam ból, jak mu doskwiera na co dzień, jest to dla terapeuty jasny sygnał, że w danym przypadku mamy do czynienia z bólami o podłożu mechanicznym oraz pozwala mu to na zakwalifikowanie bólu do konkretnego zespołu klinicznego.

Leczenie bólu kręgosłupa

Po wykonaniu badań diagnostycznych, terapeuta opracowuje metodę ich leczenia. W odróżnieniu od innych metod, metoda McKenziego zakłada jednak samodzielne radzenie sobie z bólem. Terapeuta przekazuje bowiem pacjentowi jakich czynności powinien unikać, żeby nie dochodziło do powstawania przeciążeń w obrębie kręgosłupa. Przekazuje mu też wiedzę dotyczącą pozytywnych nawyków związanych z unikaniem nieprawidłowej postawy ciała. Edukacja pacjenta ma szczególne znaczenie w metodzie McKenziego. W niektórych przypadkach, terapeuta zaleca także pacjentowi samodzielne wykonywanie w domu dostosowanego do jego problemu ćwiczenia, które ma na celu odwrócenie zaistniałych w obrębie kręgosłupa zmian.

Więcej informacji na temat metody McKenziego mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej jedynego w Polsce Instytutu McKenizego w Poznaniu – www.mckenzie.pl