24 października 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Medycyna spersonalizowana i jej rola w leczeniu po wypadku

Postęp technologiczny i dynamiczny rozwój nauki pozwalają na wdrażanie coraz to nowszych, bardziej skutecznych metod diagnostyki i leczenia. Medycyna coraz częściej sięga po innowacyjne, nieraz niekonwencjonalne techniki i stawia na holistyczne podejście do przypadku. Przykładem takiej nowatorskiej metody jest medycyna spersonalizowana, która znajduje zastosowanie w leczeniu powypadkowym. Czym się ona charakteryzuje?

Czym jest medycyna spersonalizowana?

Medycyna spersonalizowana to alternatywa dla standardowego leczenia opartego na utartych schematach. Rutyna w praktyce lekarskiej prowadzi do stosowania podobnej ścieżki diagnostycznej dla różnych osób oraz stosowania tych samych terapii. Ponieważ jednak każdy pacjent jest różny – ma różne predyspozycje, uwarunkowania genetyczne i środowiskowe oraz historię chorób – skuteczna diagnoza i leczenie wymagają indywidualnego podejścia do każdego przypadku.

Na tym właśnie założeniu opiera się medycyna spersonalizowana, która polega na dopasowaniu metod leczenia nie do konkretnej choroby czy urazu, a do pacjenta. – Mówi przedstawiciel Instytutu Medycyny Interwencyjnej. – Ważny jest tu odpowiedni dobór farmaceutyków i metod terapii, dzięki którym organizm pacjenta pozytywnie odpowie na leczenie. Tak indywidualnie dopasowana ścieżka diagnozy i leczenia pomoże nie tylko wyeliminować objawy choroby, ale umożliwi skuteczne pozbycie się źródła problemów.

Ważny jest tu odpowiedni dobór farmaceutyków i metod terapii, dzięki którym organizm pacjenta pozytywnie odpowie na leczenie. Tak indywidualnie dopasowana ścieżka diagnozy i leczenia pomoże nie tylko wyeliminować objawy choroby, ale umożliwi skuteczne pozbycie się źródła problemów.

Istotne znaczenie w rozwoju medycyny spersonalizowanej ma rozwój genetyki i genomiki, dzięki którym można lepiej identyfikować czynniki chorobotwórcze i tworzyć leki dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta, co pozwala uzyskać zadowalające efekty leczenia i zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów ubocznych.

Leczenie spersonalizowane po wypadku

Diagnoza i terapia „szyte na miarę” mają szczególne znaczenie w przypadku leczenia powypadkowego. W wyniku kolizji drogowych czy też wypadków do pracy często dochodzi bowiem do urazów wielonarządowych skutkujących dolegliwościami bólowymi i schorzeniami utrudniającymi normalne funkcjonowanie. Odzyskanie dawnej sprawności i powrót do zdrowia możliwe są tylko dzięki interdyscyplinarnemu działaniu zespołu specjalistów, którzy przeprowadzą kompleksową diagnostykę i stworzą indywidualny plan leczenia. Leczeniem po wypadku zajmują się lekarze z różnych dziedzin, w tym neurochirurdzy, ortopedzi, neurolodzy, a także psychologowie. Istotne znaczenie ma też skuteczna regeneracja po wypadku obejmująca profesjonalne zabiegi rehabilitacyjne czy innowacyjną terapię biologiczną. Warto przy tym zaznaczyć, że leczenie po wypadku w oparciu o metody medycyny spersonalizowanej może być pokryte z odszkodowania przysługującego ofiarom z tytułu polisy OC. To korzystne i skuteczne rozwiązanie umożliwiające przywrócenie komfortu życia po wypadku.