8 stycznia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Medycyna naturalna – co to takiego?

Sporo ostatnio dyskutuje się o medycynie naturalnej. Ma ona swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Stosujące ją osoby jako argument podają wielowiekową tradycję stosowania tejże, jej skuteczność oraz nieinwazyjność dla organizmu. Oponenci twierdzą, że zaprzecza ona medycynie naukowej i dlatego jest szkodliwa. Spróbujemy przeanalizować te argumenty.

Medycyna naturalna rzeczywiście znana jest od wieków i stosowana była we wszystkich znanych do tej pory kulturach. Od początków istnienia ludzkości człowiek poszukiwał leków na swoje dolegliwości w środowisku, które go otaczało. Jeśli je znalazł, przekazywał wiedzę o tym z pokolenia na pokolenie.
Jako definicję medycyny naturalnej możemy przyjąć: zespół nieinwazyjnych metod leczenia człowieka tylko metodami naturalnymi. Zwana jest też czasami zamiennie medycyną niekonwencjonalną, alternatywną, komplementarną czy holistyczną.
Znamy wiele odmian medycyny naturalnej. Ich nazwy biorą się z krajów czy kultur, w których powstawały czy były zapisywane. I tak na przykład możemy mieć medycynę chińską, ayurwedyjską, tybetańską itd. Jednak niezależnie od tradycji, z jakiej się wywodzą, łączy je wiele cech wspólnych. Jedną z najbardziej charakterystycznych jest ziołolecznictwo.
Jak dowiedzieliśmy się w internetowym sklepie zielarskim zioladar.com.pl:

Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo przez wiele wieków była wykorzystywana jako jedyna forma zwalczania chorób. Obecnie jest ona alternatywnym sposobem na naturalne wspomaganie organizmu w przypadku nieprawidłowego jego funkcjonowania.

Działanie ziół jest obecnie bardzo szeroko poznane oraz przebadane naukowo. Co ciekawe, ocenia się, że przynajmniej 50% współczesnych leków ma swój początek w świecie roślin. Zioła są też stosowane w celu uzupełnienia składników odżywczych, których brakuje w naszej diecie. Co ważne, zioła w większości nie wykazują tak silnych skutków ubocznych stosowania, jak to jest w przypadku środków farmakologicznych.

Skąd taka popularność medycyny naturalnej?

W naszych czasach ogromny nacisk kładzie się na szeroko pojęty dobrostan człowieka. Jego nieodłączną częścią jest zdrowie. Dlatego tak wiele osób zwraca szczególną uwagę na to, co się na nie składa: sięgamy po zdrowe produkty do jedzenia oraz suplementy, uprawiamy sporty, kontrolujemy masę ciała i szukamy metod kompensowania otaczającego nas stresu. Medycyna alternatywna wróciła do łask, gdyż coraz więcej z nas uważa jej metody za doskonałe uzupełnienie medycyny konwencjonalnej.