medycyna-hinduska
22 lutego 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Medycyna hinduska

Mianem medycyny hiduskiej określamy naturalną medycynę indyjską, powszechnie zwaną ajurwedą. Jest to najstarszy znany system medyczny i filozoficzny, pochodzący ze starożytnych Indii. Tłumaczy on, na czym polega związek między ciałem, umysłem, duszą i zmysłami. Ajurweda uczy jak żyć w zgodzie z naturą i jej cyklami, oraz że brak tej harmonii powoduje różne choroby. Medycyna hinduska nie tylko zwalcza choroby, ale daje też wskazówki na temat zdrowego odżywiania się, aktywności fizycznej i umysłowej oraz postępowania w relacjach międzyludzkich.

Zioła w medycynie hinduskiej.

Ajurweda opiera się na naturalnych sposobach leczenia. Wykorzystuje ziołolecznictwo, zabiegi oczyszczające, odpowiednio skomponowaną dietę, ćwiczenia fizyczne, praktykę jogi oraz pracę z emocjami. Zioła w medycynie hinduskiej to zwykle preparaty składające się z wielu roślin. Jak mówi pracownik wrocławskiego sklepu zielarskiego Dobre Źródło:

Zioła stosuje się w całym procesie leczenia. Działają zapobiegawczo, oczyszczająco i rewitalizująco. Nie mają odpowiedników w medycynie zachodniej.

Zioła ajurwedyjskie podzielone są na 50 grup. W zależności  od ich działania dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta, nie można ich stosować na własną rękę. Mogą być stosowane zarówno wewnętrznie, jak zewnętrznie.

Dieta ajurwedyjska

Ajurweda zakłada dietę wegetariańską, której podstawą są świeże, nieprzetworzone pokarmy. Takie pożywienie łatwo się przyswaja i szybko trawi. W skład posiłków wchodzą owoce, warzywa (surowe lub świeżo ugotowane),  soki, kiełki, orzechy, zboża, miód, mleko, przyprawy – imbir, kurkuma, cynamon, pieprz. Równie ważny jak to co spożywamy, jest sposób jedzenia. Jest to swoisty rytuał. Posiłek spożywamy w miłej i spokojnej atmosferze, bardzo dokładnie i powoli przeżuwając każdy kęs. Wielkość jednego posiłku to maksymalnie dwie garście, co stanowi jedną trzecią wielkości żołądka. Posiłki spożywamy co 3-4 godziny. W trakcie jedzenia nie pijemy żadnych napojów.

Ajurweda a masaże

System medycyny hinduskiej zawiera całą gamę różnorodnych masaży tak olejowych, jak i suchych oraz akupresurowych. Celem masażu jest oczyszczenie organizmu z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii oraz odblokowanie przepływu energii. Według ajurwedy główną przyczyną problemów zdrowotnych jest zablokowany przepływ energii. Podczas masażu określonych punktów ciała następuje odblokowanie tego przepływu.

System ajurwedyjski liczy już ponad 5500 lat i jest oparty na sprawdzonych przez tysiąclecia recepturach i metodach skutecznej terapii. Koncentruje się na zapobieganiu chorobie, a gdy do niej dojdzie usuwaniu jej źródła, a nie tylko jej objawów. Ajurweda ma szerokie zastosowanie w świecie jako jedna z form medycyny niekonwencjonalnej i jej popularność nadal rośnie.