29 sierpnia 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Leczenie ran w domu chorego. Czy to możliwe?

Opieka nad schorowanymi rodzicami w podeszłym wieku to dla wielu ludzi możliwość odwdzięczenia się za trud wychowania, bezinteresowność i troskę poświęconą im w przeciągu całego życia. Nie zawsze jest jednak możliwość zapewnienia seniorom szpitalnej, profesjonalnej opieki. Jakie problemy mogą się pojawić podczas opieki nad chorym w domu i czy możliwe jest leczenia ran w takich warunkach? Sprawdź!

Opieka nad chorym w domu – możliwe problemy

Zajmowanie się chorym to trudne zadanie. Często jest wymagane zaangażowanie wielu lekarzy i specjalistów z różnych dziedzin ochrony zdrowia. Wiele osób nie ma jednak możliwości, aby zapewnić swoim bliskim profesjonalnej opieki w specjalnych ośrodkach czy szpitalach. Podejmują oni trud wspierania chorego i jego zdrowia w domowych warunkach.

W przypadku domowej opieki pielęgnacyjnej i zdrowotnej, osoby, które się jej podejmują, muszą przygotować się na wiele problemów, które napotkają. Często taką opieką obejmowani są rodzice, co może być jednak szczególnie trudne z uwagi na wyzwania chorób wieku starczego, zwłaszcza dla osób, które nie mają kierunkowego, medycznego wykształcenia – zarysowuje problem domowej opieki zdrowotnej ekspert z NZOZ Onkomed.

Każdy, kto podejmuje się takiego zadania samodzielnie, musi liczyć się z wieloma wyzwaniami i dylematami. Spróbujmy rozwikłać najpopularniejszy z nich: Czy rany można leczyć w domowych warunkach?

Leczenie ran w domowych warunkach

W przebiegu różnych chorób często na skórze pojawiają się różnego rodzaju rany. Sposób ich leczenia w dużej mierze zależy od typu. Aby dokładnie określić rodzaj ran, czyli czy np. są to zmiany odleżynowe, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy pielęgniarki.

Na szczęście większość rodzajów ran dobrze się goi. Pomocne w tym mogą być specjalne materiały opatrunkowe, dostępne bez recepty w aptekach, które cały ten proces mają przyśpieszać. W przypadku gojenia się ran szczególnie należy zwracać uwagę na:

  • higienę chorego – częste oczyszczanie ran i regularna zmiana opatrunków mogą zapobiegać powstawaniu zakażeń,
  • stosowanie odpowiednich bandaży i opatrunków – w zależności od rodzaju rany należy wybrać odpowiednio zaprojektowany opatrunek,
  • odpowiednią dietę – dobrze wzbogacony pokarm to kluczowy krok w gojeniu się ran. Dostarczenie odpowiednich witamin i minerałów znacząco przyśpiesza ten proces.

Leczenie ran w domu to trudny proces, który nierzadko wymaga konsultacji specjalisty. Nie jest jednak niewykonalny i przy spełnieniu odpowiednich warunków może znacząco polepszyć zdrowie komfort życia chorego.