3 września 2019

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Leczenie pod mikroskopem w stomatologii
5 (100%) / 1 głosów

Leczenie pod mikroskopem w stomatologii

Stomatologia korzysta z najnowszych osiągnięć technologii, umożliwiając leczenie chorób jamy ustnej, które kiedyś nie były możliwe. Dla przykładu endodoncja, czyli leczenie kanałowe to dziedzina, która pozwala uratować ząb zainfekowany w swoich głębokich strukturach. Niegdyś ząb objęty zakażeniem skazany był na ekstrakcję, dziś można go uratować, stosując między innymi leczenie pod mikroskopem.

Leczenie pod mikroskopem – rewolucja w stomatologii

Leczenie pod mikroskopem w stomatologii to kuracja z użyciem zaawansowanej technologii. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na powiększenie tkanek od 6 do 25 razy, a to wpływa na precyzję wykonywanego zabiegu – informuje lekarz z kliniki Platinum Dental z Bełchatowa.

Żeby zrozumieć wpływ, jaki wywarło stosowanie mikroskopu w stomatologii, należy wyjaśnić, czym są kanały zębowe. Ząb zbudowany jest z trzech głównych części: korony, szyjki i korzenia. Pierwsza z nich składa się ze szkliwa i zębiny. Szkliwo ma za zadanie chronić głębsze partie zęba. Od jego stanu zależy estetyka naszego uśmiechu, im jaśniejszy i jednolity kolor szkliwa, tym bardziej promienny. Szkliwo poddane długiemu działaniu bakterii i kwasu ulega degradacji, czyli próchnicy, która nieleczona w porę obejmuje zębinę. Jeśli dostanie się do miazgi, która znajduje się już na granicy korony i szyjki zębowej, to ząb zaczyna boleć. Nie zawsze jednak udajemy się z bólem po pomoc do stomatologa. Zakażenie postępuje i obejmuje korzeń, a dokładniej jego kanały. Tworzą one bardzo cienkie i nieregularne struktury, które swoją strukturą przypominają budowę drzewa. Stomatolog musi je oczyścić, a następnie wypełnić, aby uratować ząb. Mikroskop umożliwia dostrzeżenie tego, czego w tak delikatnych strukturach nie widać gołym okiem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie u każdego stomatologa

Zastosowanie mikroskopu w stomatologii zrewolucjonizowało zabiegi tj. wypełnianie kanałów korzenia zębowego. Leczenie wcześniej objęte ryzykiem reinfekcji, grożący powikłaniami i bólem, dzięki zastosowaniu mikroskopu stał się bezpieczny i przede wszystkim zapewniający trwałe efekty. Niestety mikroskop jest sprzętem dosyć drogim i nie każdą klinikę stomatologiczną na nią stać. Niektórzy stomatolodzy z konieczności nadal wykonują zabiegi, polegając na własnych oczach. Dzieje się tak często w publicznych placówkach. Taki zabieg będzie mniej kosztował, ale jego jakość może sprawić, że dosyć szybko będzie potrzebna kolejna interwencja lekarska. Jeśli po zabiegu pojawią się objawy zapalenia tkanek, zaczerwienienie, brzydki zapach, opuchlizna, należy szybko udać się do gabinetu dentystycznego. Aby uniknąć takich sytuacji, warto od razu dowiedzieć się, czy dentysta, który nas leczy, jest zaopatrzony w nowoczesny sprzęt. Nawet jeśli jednorazowo zapłacimy więcej, to więcej zyskamy – spokój i bezpieczeństwo leczenia w komfortowych i specjalistycznych warunkach.