nietrzymanie-moczu
21 maja 2018

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Leczenie nietrzymania moczu

Problemy z nietrzymaniem moczu, czyli tzw. inkontynencją, występują dosyć powszechnie. Niestety, niemal równie powszechny jest towarzyszący temu schorzeniu wstyd, który powstrzymuje przed szukaniem pomocy u specjalisty. A tymczasem istnieje bardzo wiele różnych (i co najważniejsze: skutecznych) metod leczenia nietrzymania moczu, trzeba je jednak dobrać w porozumieniu z lekarzem.

Rodzaj terapii, która przyniesie pożądany efekt, zależy m.in. od przyczyn i charakteru inkontynencji, a także od stopnia jej zaawansowania czy trybu życia pacjenta. Dlatego właśnie tak ważne jest postawienie prawidłowej diagnozy, poprzedzone badaniami oraz szczegółowym wywiadem.

Działania zachowawcze

Pierwszym wyborem z reguły jest podjęcie leczenia zachowawczego, a także zmiana niektórych nawyków. W wielu przypadkach nietrzymania moczu pomocne okazuje się zrzucenie nadwagi, ograniczenie używek (kawa, alkohol, papierosy) i spożycia niektórych produktów mogących podrażniać pęcherz (np. cytrusy, ostre przyprawy).

Trening i terapia farmakologiczna

Leczenie zachowawcze polega zaś przede wszystkim na ćwiczeniu konkretnych mięśni, a w dalszej kolejności na przyjmowaniu leków hamujących gwałtowne reakcje pęcherza i poprawiających stan błony śluzowej cewki moczowej. Jeśli chodzi o ćwiczenia, to do najprostszych należą słynne już ćwiczenia mięśni Kegla, które wykonywać można praktycznie w każdej sytuacji. Warto to robić również profilaktycznie.

Bardziej zaawansowane metody

Inne sposoby wzmacniania mięśni dna miednicy, kluczowych dla prawidłowego oddawania moczu, wymagają zastosowania swoistych „rekwizytów” – w postaci specjalnych krążków (tzw. pessary) lub ciężarków, które umieszcza się w pochwie – bądź specjalistycznej aparatury. Ta ostatnia wykorzystywana jest w takich metodach fizykoterapeutycznych, jak elektro- oraz magnetostymulacja czy biofeedback.

Jak informuje specjalista z Centrum Medycznego Ultramedic w Bielsku-Białej, w przypadku tzw. nietrzymania moczu z parciami naglącymi skuteczna może okazać się też terapia behawioralna, polegająca w dużym skrócie na oddawaniu moczu o ustalonych porach, a także zablokowanie odpowiedzialnych za skurcze pęcherza nerwów poprzez podanie zastrzyków z toksyny botulinowej (botoks).

Leczenie operacyjne

Jeśli opisane dotychczas metody nie przynoszą spodziewanych rezultatów, konieczne bywa przeprowadzenie operacji chirurgicznej. Do wyboru jest wiele dostępnych metod. Należą do nich chociażby zabiegi z dziedziny plastyki krocza czy przezpochwowe (lub rzadziej przezbrzuszne) wszczepienie specjalnej taśmy, która wzmacnia podparcie cewki moczowej.