8 stycznia 2017

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?

Leczenie skomplikowanych ubytków zębowych

Rozwój próchnicy jest procesem długotrwałym i może przebiegać w różny sposób, dlatego tak bardzo ważne jest wykonywanie regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, w celu wykonywania przeglądu uzębienia. Na początku próchnica daje niewielkie objawy i odznacza się jedynie powstawaniem lekkich przebarwień na zębach. Po jakimś czasie, zaczyna jednak „wgryzać się” w szkliwo zęba i powodować ubytki. W takich przypadkach konieczne jest dokładne oczyszczenie powierzchni zęba oraz powstałego ubytku oraz zaklejenie go plombą.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Centrum Stomatologii Medidens w Częstochowie: Jeżeli w porę nie uda się znaleźć dziury w zębie i damy próchnicy się dalej rozwijać, zacznie atakować dalej, aż dojdzie do bogato unerwionej i unaczynionej miazgi zębowej. Na tym etapie choroby próchniczej, pacjent zaczyna już odczuwać bardzo silny ból i niestety bardzo często bywa tak, że dopiero wtedy zgłasza się ze swoim problemem do dentysty. Wtedy jednak leczenie nie polega już jedynie na oczyszczeniu ubytku oraz wypełnieniu go plombą, tylko konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego.

Na czym polega leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, to jak sama nazwa wskazuje, leczenie nie samego zęba, ale znajdujących się pod nim kanałów zębowych. W trakcie leczenia lekarz stomatolog dokonuje dokładnego wyczyszczenia wszystkich kanałów, w celu zlikwidowania znajdujących się tam bakterii próchniczych oraz zaatakowanych przez nie nerwów. W efekcie leczenia, ząb jest tak naprawdę martwy, ale nadal może pełnić swoje funkcje i przestaje boleć.

Następnym etapem leczenia jest dokładne oczyszczenie kanałów oraz ich poszerzeniu. Po wykonaniu tej czynności płucze się je jeszcze środkiem o działaniu bakteriobójczym, a następnie wypełnia gutaperką. Cały ten, groźnie wyglądający zabieg, wykonywany jest pod znieczuleniem, dzięki któremu, pacjent nie czuje żadnego bólu i jedynie może odczuwać lekki dyskomfort podczas czyszczenia i rozszerzania kanałów. Po zakończeniu zabiegu pozostaje jeszcze tylko odbudowa zniszczonego przez próchnicę zęba.

Dlaczego warto poddać się leczeniu endodontycznemu

Leczenie kanałowe, mimo iż wśród pacjentów ma raczej złą opinię, ze względu na powstałe wokół niego legendy, jest tak naprawdę jedyną możliwością uratowania bardzo chorego zęba przed ekstrakcją. Dlatego jeżeli stoimy przed wyborem podjęcia się tej próby lub nie, koniecznie powinniśmy z niej skorzystać. Należy bowiem pamiętać, że po usunięciu zniszczonego zęba, może dojść do wielu powikłań, związanych z powstawaniem procesów zanikowych w kości oraz przesuwaniu się zębów sąsiadujących, a odbudowa nawet pojedynczego zęba będzie z pewnością dużo bardziej kosztowna.