laktacja
13 grudnia 2016

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Laktacja – akcesoria niezbędne dla karmiących mam

Najlepszym pokarmem dla noworodka jest mleko jego mamy. Wiele organizacji, w tym Światowa Organizacja Zdrowia, zaleca aby karmić maluchy co najmniej do 6-go miesiąca życia. Chociaż do karmienia wystarczy pierś, warto jest skorzystać z kilku akcesoriów, które ułatwią życie młodych mam.

Odciągacze pokarmu i pojemniki na pokarm

Wielokrotnie zdarza się, że mama ma za dużo pokarmu. Jest to tzw. nawał mleczny bądź laktacyjny. Piersi zaczynają boleć, są napięte i twarde. Ulgę mogą zapewnić zimne okłady, ale można też zastosować specjalne odciągacze pokarmu – mówi nasz ekspert z Apteki Pod Różami.

Ich użycie jest łatwe i bezproblemowe. Mamy do wyboru odciągacze ręczne bądź elektryczne. Te drugie są szczególnie skuteczne i pozwalają odpowiednio wyregulować rytm i siłę ssania. Odciągnięte mleko można przechowywać w pojemnikach do przechowywania pokarmu, nadających się zarówno do lodówki, jak i do zamrażarki. Są szczelne i gwarantują najwyższą jakość przechowywanego mleka, o ile zakupimy produkty od sprawdzonych producentów.

Osłonki na piersi

Do szczególnie przydatnych akcesoriów dla karmiących mam zaliczają się osłonki na piersi. Mamom trudno jest karmić z obolałymi, popękanymi brodawkami sutkowymi. Wówczas bowiem nawet delikatne ssanie powoduje ból. Osłonki na piersi chronią sutki i pozwalają bezboleśnie nakarmić maluszka. Nie przeszkadzają pociechom, ponieważ nadal mogą one czuć ciepło i zapach mamy.

Muszle laktacyjne

Ciekawym produktem są również muszle laktacyjne. W ciągu dnia bowiem należy chronić sutki przed otarciami, zwłaszcza u kobiet podatnych na takie dolegliwości. Muszle nie tylko zabezpieczają przed niewielkimi uszkodzeniami brodawek sutkowych, ale również zbierają mleko, które w trakcie dnia może sączyć się z piersi. Są bezpieczne w użyciu, przepuszczają powietrze, a do tego zmniejszają bolesność brodawek, delikatnie je uciskając.

Kosmetyki

Poza akcesoriami laktacyjnymi mamy powinny również zakupić odpowiednie kremy, pozwalające zadbać o biust w okresie karmienia. Specjalne kremy eliminują wszelkie podrażnienia, nawilżają okolice sutków i zapewniają ich miękkość. Warto troszczyć się o swoje piersi, ponieważ każda karmiąca mama chce, aby po odstawieniu od nich maluszka wyglądały równie atrakcyjnie, jak przed porodem.