Lakowanie zębów
5 stycznia 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Lakowanie zębów – na czym to polega?

Próchnica dotyczy w takim samym stopniu dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Czasami staranna higiena jamy ustnej i regularne, dokładne mycie zębów nie wystarczają, aby się przed nią uchronić. Bakterie oraz małe drobiny jedzenia mogą zalegać w trudno dostępnych zakamarkach. Istnieje jednak sposób na to, aby próchnica nie była w stanie zagrozić uzębieniu. Jest nim lakowanie zębów.

Jak wygląda zabieg lakowania zębów?

Lakowanie zębów jest całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym zabiegiem. Jest to jeden z elementów profilaktyki stomatologicznej, który może uchronić przed próchnicą.

Omawiany zabieg polegają na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu. Jego skład jest oparty na żywicy i nazywa się go potocznie lakiem. To on szczelnie pokrywa wszystkie bruzdy oraz zagłębienia znajdujące się na powierzchni zębów. Uniemożliwia to przedostawanie się tam bakterii, resztek jedzenia, które są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy.

Zabieg lakowania przeprowadza się na zębach przedtrzonowych, trzonowych, mlecznych oraz stałych. Przed jego przeprowadzeniem dentysta zawsze dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów. Następnie nanosi na nie substancję wytrawiającą, którą spłukuje się wodą. Ostatnim etapem jest naniesienie laku zawierającego w swoim składzie jony fluoru – skutecznie chroni on przed próchnicą oraz wzmacnia zęby.

Na lakowanie zębów warto zdecydować się w każdym wieku. Zabieg ten jest krótki oraz całkowicie bezbolesny. Jednocześnie niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Pomaga zachować zdrowe zęby na długie lata i jest skutecznym elementem profilaktyki zapobiegjącej rozwojowi próchnicy” – mówi ekspert z Gabinetu dentystycznego Gabrieli Świderek w Kołobrzegu.

Jakie znaczenie ma przeprowadzenie zabiegu lakowania zębów?

Lakowanie zębów przynosi najlepsze efekty, gdy zabieg ten zostanie przeprowadzony jak najwcześniej. Zaleca się, aby lakować zęby trzonowe tuż po ich wyrżnięciu.

Ten prosty i krótki zabieg może sprawić, że ten element uzębienia, który jest najbardziej narażony na próchnicę, będzie skutecznie przed nią chroniony. Lakowanie w znacznym stopniu ogranicza też proces demineralizacji szkliwa oraz ułatwia utrzymanie odpowiedniej higieny w jamie ustnej. Zabieg ten przeprowadza się już na zębach mlecznych i mogą być mu poddane nawet bardzo małe dzieci.

Korzyści, które wiążą się z lakowaniem zębów, powinny skłonić do tego, aby poddane zostały mu dzieci oraz dorośli. Trzeba pamiętać, że rozwój próchnicy grozi nie tylko dolegliwościami bólowymi zębów, ale też ich utratą.