Defibrylator
8 czerwca 2020

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kto może używać defibrylatora?

Większość osób, która nie zajmuje się na co dzień medycyną, używanie defibrylatora szczęśliwie widziało jedynie w telewizji. Jest to urządzenie medyczne, umożliwiające szybkie reagowanie na wystąpienie nieprawidłowego rytmu serca, dzięki czemu można uratować ludzkie życie jeszcze przed przyjazdem profesjonalnej pomocy ratunkowej. Jak działa defibrylator i kto może go używać? O tym poniżej.

Czym jest defibrylator?

Defibrylator, nazywany również AED (od angielskiego skrótu automated external defibrillator) to urządzenie medyczne, które stosuje się w momencie zagrożenia zdrowia bądź życia. Używany jest najczęściej w niebezpiecznych sytuacjach, które powodują u człowieka zatrzymanie krążenia, np. podczas wypadków czy nagłego zasłabnięcia. Zadaniem tego urządzenia jest analiza pracy serca i jeśli zajdzie taka konieczność – dostarczenie do tego najważniejszego organu energii elektrycznej za pomocą specjalnych elektrod defibracyjnych. Defibrylatory są nowoczesnym i niezawodnym sprzętem, który często ratuje ludzkie życie. Proces defibrylacji umożliwia doprowadzenie serca do stabilizacji, jeśli nagle wystąpi nieprawidłowy jego rytm. Defibrylatory można zakupić w dobrych sklepach oferujących sprzęt i akcesoria medyczne, chociażby Bytmed.

Jak działa defibrylator?

Nowoczesne urządzenie medyczne, jakim jest defibrylator, jest centralną jednostką, która doprowadza impulsami prąd o odpowiednio dużej energii wyrażanej w dżulach, dzięki wykorzystaniu specjalnych elektrod. Defibrylatory można podzielić na dwa rodzaje: jednofazowe i dwufazowe, które posiadają taki sam cel, jednak różnią się dostępnymi funkcjami, poziomami energii, rodzajem zasilania ( specjalna bateria lub akumulator), wyglądem. Jak działa defibrylator? Do ciała chorego przykleja się specjalne elektrody, dzięki którym urządzenie odczytuje pracę serca, a dzięki dodatkowym modułom – ciśnienie tętnicze, temperaturę czy saturację SpO2 czyli wysycenie tlenem hemoglobiny. W automatyczny sposób defibrylator na podstawie uzyskanych danych dobiera odpowiednią siłę wstrząsów, które dostarczane są do pacjenta. Rola ratującego polega na stosowaniu się do poleceń wydawanych przez urządzenie. Defibrylator aż w 70% jest w stanie uratować ludzkie życie, dlatego jest tak istotnym urządzeniem, które powinno znajdować się w miejscach uczęszczanych przez duże liczby ludzi.

Kto może używać defibrylatora?

W poprzednich latach urządzeń defibrylacyjnych mogły używać jedynie osoby posiadające medyczne wykształcenie. Nowoczesne defibrylatory mogą być używane przez każdą osobę, która szybko znajdzie się w pobliżu pacjenta, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Warunkiem jest jedynie funkcjonowanie punktu, w którym znajdziemy takie urządzenie. W polskich warunkach defibrylatory znajdziemy na przykład na każdej stacji metra i coraz częściej w zakładach pracy, w szkołach, na lotniskach, dworcach kolejowych, w hotelach, w centrach handlowych i pływalniach, dzięki czemu pomoc może zostać udzielona w szybkim czasie, zanim na miejsce dojedzie pogotowie ratunkowe. Warto tutaj wspomnieć, że każdy kraj posiada inne przepisy stanowiące o tym, kto defibrylatora może używać. W Polsce na szczęście może go użyć każdy świadek nieszczęśliwego zdarzenia. Co więcej, osoba udzielająca pomocy jest objęta prawną ochroną przez konsekwencjami nieprawidłowo udzielonej pomocy w trakcie reanimacji. W naszym kraju każda osoba może także swobodnie taki defibrylator kupić.