dom spokojnej starości
23 maja 2021

Kategoria:
Zdrowie i uroda

Kryteria wyboru domu spokojnej starości. Co wziąć pod uwagę? 

Z wiekiem coraz trudniej jest radzić sobie z codziennymi obowiązkami, a wiele osób w tym czasie zaczyna czuć się samotnie. Jeśli rodzina mieszka daleko, czasami najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie seniora w domu spokojnej starości. W takim miejscu pracuje wykwalifikowana kadra, a podopieczni w podobnym wieku mogą wspólnie spędzać czas. Jak wybrać odpowiedni dom spokojnej starości?

Wykwalifikowana kadra 

Najważniejszym czynnikiem podczas wyboru domu spokojnej starości jest zwrócenie uwagi na personel. To właśnie te osoby są odpowiedzialne za bezpieczeństwo i zdrowie seniorów. Warto zadbać o to, by pracownicy danej placówki podchodzili do swoich podopiecznych w sposób przyjazny i profesjonalny. W celu weryfikacji tego kryterium dobrym pomysłem jest zasięgnięcie opinii u osób, które korzystały z usług konkretnego domu spokojnej starości. Doskonałym rozwiązaniem jest także odwiedzenie obiektu jeszcze przed zdecydowaniem się na umieszczenie w nim seniora.

Dla wielu osób infrastruktura obiektu jest znacznie mniej ważna niż sam personel. Przyjaźni pracownicy sprawiają, że seniorzy czują się w takich miejscach dobrze i mogą spokojnie spędzać czas w ostatnich latach życia. Z tego powodu warto sprawdzić kwalifikacje personelu oraz atmosferę panującą w danej placówce – mówi specjalista z prywatnego domu opieki Jutrzenka.

Warto zadbać o to, by opiekunowie osób starszych posiadali odpowiednie kwalifikacje w zakresie utrzymania prawidłowej higieny i zdrowia podopiecznych. Jeśli pojawią się problemy dotyczące np. bezsenności, pracownicy powinni umieć im zaradzić. Komplikacje mogą pojawić się także w związku z jedzeniem, dlatego odpowiednie podejście jest niezwykle istotne.

Dodatkowe aktywności i infrastruktura 

W wielu domach opieki można liczyć na infrastrukturę sprzyjającą różnym aktywnościom. Większość obiektów tego typu oferuje terapię zajęciową pozwalającą na zażywanie ruchu i wsłuchiwanie się we własną psychikę. Często takie aktywności są prowadzone przez osoby z wykształceniem psychologicznym. Dla starszych osób znaczenie mają także odwiedziny księży, dlatego jeśli Twój bliski jest wierzący, warto zadbać o wybranie placówki oferującej regularne wizyty duszpasterskie.

W niektórych domach opieki plan dnia może być narzucony z góry. Czasami jednak lepszym rozwiązaniem jest postawienie na elastyczne rozwiązania, które umożliwiają podopiecznym samodzielny wybór aktywności.

Kwestie organizacyjne 

Dla rodziny wybierającej dom spokojnej starości dla swojego bliskiego niezwykle istotne są także wydatki. Warto sprawdzić, czy dana placówka nie wymaga dopłat za usługi, które powinny być wliczone w cenę. Istotna jest także możliwość, zabrania do domu opieki  swoich ulubionych rzeczy.

Warto zwrócić uwagę również na godziny i dni odwiedzin seniorów. Kwestia ta ma znaczenie również dla samych podopiecznych, którzy bez wątpienia będą tęsknić za rodziną.